Farby Termochromowe

Farby termochromowe

Farby termochromowe reagują na zmianę temperatury. Najbardziej powszechne z nich pod wpływem wzrostu temperatury stają się bezbarwne lub bledną natomiast pod wpływem jej spadku staje się bardziej intensywne. Przejście farby bezbarwnej w kolorową i vice versa zachodzi pod wpływem temperatury określonej przez klienta.

Do wykonania farby termochromowej używa się mikrokapsułek, w których zamknięty jest reagujący na temperaturę barwnik. Można je łączyć przede wszystkim z farbami akrylowymi i olejowymi, w przypadku innych aplikacji prosimy o kontakt.

Farby termochromowe można stosować do aplikacji na różnego rodzaje powierzchniach przy pomocy standardowych narzędzi malarskich takich jak pędzel, wałek czy pistolet natryskowy.

Kliknij żeby zobaczyć w wersji dla:

POLIGRAFII

PRZEMYSŁU

Farba termochromowa

Rodzaje farb termochromowych

Farby termochromowe dzielą się na kilka rodzajów. Istnieją m.in. :

Farby termochromowe odwracalne, które stają się bezbarwne po osiągnięciu określonej temperatury, jednak po ich ponownym schłodzeniu stają się z powrotem kolorowe.

Farby termochromowe nieodwracalne charakteryzują się trwałą zmianą koloru. Oprócz nich można jeszcze napotkać farby dwuzakresowe, które nabierają koloru w jednej temperaturze, a tracą go w innej. 

Farby interwałowe utrzymują swój kolor jedynie w określonym zakresie temperatur, a odbarwiają się po jego przekroczeniu. 

Farby  ciekłokrystaliczne natomiast zmieniają się w kolorach tęczy, każdy kolor odpowiada innej temperaturze.

Farby termochromowe – zastosowanie w budownictwie

Farby termochromowe zmieniają barwę pod wpływem temperatury. Projektant ma możliwość kształtowania przestrzeni w zależności od warunków termicznych otoczenia, zabarwiać je gdy jest zimno i odbarwiać gdy jest gorąco. Powierzchnie mogą reagować na ciepło ludzkiego ciała oraz inne źródła temperatury. 

Możemy tworzyć termochromowe podłogi, na których pozostają ślady stóp, ściany reagujące na dotyk, lód lub ciepłe powietrze, fasady budynku z powleczeniem termochromowym zmieniające kolor pod wpływem ciepła promieni słonecznych, ceramiczne płytki łazienkowe lub podłogowe zmieniające barwę pod wpływem ciepłej lub zimnej wody, grzejniki zmieniające barwę po uruchomieniu ogrzewania. 

Projektując urządzenia architektoniczne z pomocą farb termochromowych użytkownik prowadzi swoistą grę z instalacją powleczoną taką farbą wykorzystując dostępne środki zmiany temperatury jak ciepło ludzkiego ciała, urządzeń grzewczych, zimno lodu, słońce, mróz, temperaturę otoczenia itd.

Farba termochromowa zastosowanie

Kliknij w obrazek żeby zobaczyć stronę produktu

Farby Termochromowe Ciekłokrystaliczne dla budownictwa

Farby termochromowe dla budownictwa

Farby Termochromowe Dwuzakresowe dla budownictwa

Farby Termochromowe Interwałowe dla budownictwa

Farby Termochromowe Nieodwracalne dla budownictwa

Farby Termochromowe Odwracalne dla budownictwa

Pomożemy w doborze produktu!

Służymy pomocą przy doborze farby lub lakieru specjalnego pod Twój konkretny projekt!
Produkty "szyte na miarę" to nasza specjalność.

Skontaktuj się z nami