Wykorzystanie powłok biobójczych – antybakteryjnych i antywirusowych – do zabezpieczania przed bakteriami, wirusami i grzybami mebli i urządzeń w placówkach służby zdrowia
Z roku na rok, kwestie ochrony zdrowia stają się coraz ważniejsze. Pojawia się również coraz więcej sposobów, by o nie dbać. Wszelkiego rodzaju rozwiązania mają za zadanie ograniczyć przenoszenie patogenów, a co za tym idzie nieraz bardzo groźnych chorób. Ma to szczególne duże znaczenie ostatnio, gdy pandemia zostawiła po sobie pokłosie w obszarze życia społecznego, ekonomii i zdrowia. Sposobem na ochronę przed bakteriami i wirusami jest dystans społeczny, mycie rąk, środki do dezynfekcji, a nawet… lakiery biobójcze. Przemysł farb i lakierów wyszedł naprzeciw potrzebom społeczeństwa, tworząc specjalne powłoki antybakteryjne i antywirusowe. Czym dokładnie są lakiery biobójcze? Jakie są ich największe zalety i dlaczego warto się na nie zdecydować? Jak powłoki biobójcze sprawdzają się na co dzień?
Krótki wstęp – jak działają powłoki biobójcze?
Powłoki biobójcze to specjalne lakiery, których zadaniem jest zwalczanie groźnych dla człowieka drobnoustrojów takich, jak bakterie i wirusy. Nie tylko zapobiegają przenoszeniu, ale również namnażaniu drobnoustrojów. Powłoki biobójcze zostały skrojone na miarę naszych czasów – rozprzestrzeniających się nowych wirusów, pojawiających się bakterii antybiotykoopornych oraz zmiany stylu życia po ustaniu pandemii COVID-19. Lakiery biobójcze można spotkać w dwóch najpopularniejszych rodzajach.
Powłoki biobójcze z jonami srebra
Jony srebra są wyjątkowo skuteczne w zwalczaniu patogenów, dlatego znalazły zastosowanie w produkcji powłok biobójczych. Mechanizm działania lakieru nie jest skomplikowany. Wykorzystuje się w tym celu pigmenty szklane, które są nośnikiem jonów srebra. Są one znanymi od lat zabójcami bakterii, wirusów i grzybów. Szkło po kontakcie z wilgocią nabiera zdolność do uwalniania jonów srebra, które skutecznie likwidują z powłoki wszelkie patogeny niemalże w 100 procentach.
Powłoki z aktywnymi nanosubstancjami
Powłoki z aktywnymi nanosubstancjami nieco różnią się od tych z jonami srebra. W swoim składzie zawierają one substancje w wielkości nano, które skutecznie niszczą wszystkie substancje organiczne w tym wirusy, bakterie, patogeny, pleśnie i grzyby itd.
Dodatkową zaletą lakierów z substancjami nano jest wyjątkowa łatwość aplikacji. Można je łatwo rozpylić na powierzchnie, które chcemy chronić. Nanocząsteczki nie potrzebują warstwy przywierającej do podłoża tak jak to się dzieje w przypadku zwykłych farb i lakierów. Można je więc po prostu rozpylić w pomieszczeniu a same osiądą na meblach i urządzeniach niejako wnikając w ich powierzchnie.
Dlaczego warto się zdecydować na powłoki biobójcze?
Powłoki biobójcze mają wiele zalet i są obecnie coraz chętniej stosowane. Na pierwszym miejscu należy wymienić ich natychmiastowe działanie. Efekt bakteriobójczy i wirusobójczy jest natychmiastowy i piorunujący. Powłoki biobójcze mają skuteczność nawet 99% w zwalczaniu patogenów. Co więcej, ich działanie jest długotrwałe i wysokiej jakości lakiery zachowują swoje właściwości nawet do 12 miesięcy.
Ogromną zaletą jest również łatwość aplikacji powłoki. Lakiery z powodzeniem sprawdzają się na niemal każdej powierzchni, co pozwala wykorzystać ich biobójcze działanie w niemal każdym miejscu i warunkach. Lakiery biobójcze zwalczają patogeny, ale nie powodują wzrostu rozwoju ich odporności.
Powłoki biobójcze w placówkach służby zdrowia
Lakiery biobójcze stosuje się wszędzie tam, gdzie namnażanie się niebezpiecznych mikroorganizmów jest szczególnie groźne dla zdrowia człowieka. Dlatego najczęściej wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, a szczególnie w szpitalach i placówkach służby zdrowia.
Dużą zaletą powłok biobójczych jest to, że są uniwersalne i można swobodnie stosować je na różne powierzchnie. Doskonale sprawdzają się we wszystkich miejscach, które szczególnie narażone są na kontakt z pacjentami i namnażanie patogenów. Nawet niewielka ilość lakieru ma silny efekt mikrobójczy co jest szczególnie ważne właśnie w placówkach zdrowia. Lakierem najczęściej pokrywa się ściany, podłogi oraz inne powierzchnie takie, jak na przykład klamki czy poręcze.
Powłoki biobójcze są łatwe w nanoszeniu na powierzchnię. Lakiery z jonami srebra można nakładać tradycyjnymi metodami za pomocą pistoletu lub pędzla. Z kolei powłoki biobójcze nano można rozpylić w pomieszczeniu, dzięki czemu ich aplikacja jest szybka i skuteczna. Cząsteczki lakieru docierają w ten sposób do każdego zakamarku i wnikają w każdą powierzchnię, w efekcie całe pomieszczenie zostaje pokryte powłoką, która niszczy patogeny i zatrzymuje namnażanie się oraz przenoszenie pleśni, grzybów, wirusów i bakterii. Skutecznie chroni to przebywających wewnątrz placówki pacjentów oraz personel przed wieloma groźnymi chorobami, oraz zakażeniami.
W przypadku powłok biobójczych na bazie nano substancji nie ma konieczności aplikacji grubej warstwy powleczenia, to znaczy nakładania warstwy farby czy lakieru, ponieważ nanocząsteczki są tak niewielkie, że samoistnie wnikają w powierzchnię i stapiają się z podłożem w efekcie czego stają się częścią pokrywanego materiału. Powleczenia biobójcze można znaleźć zarówno w wersji transparentnej, jak i kolorowej, dzięki czemu można z powodzeniem wkomponować je w wystrój placówki. Lakiery są odpowiednio przystosowane do trudnych warunków oraz są odporne na popularne, wykorzystywane w szpitalach środki dezynfekujące oraz na eksploatację mechaniczną.
Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!
Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.