Farby świecące w ciemności. Rodzaje i zastosowania
Farby świecące w ciemności pozwalają stworzyć wyjątkowe projekty artystyczne czy funkcjonalne elementy wyposażenia. To produkty występujące w wielu różnych wariantach, których zastosowanie jest bardzo szerokie – od dekoracji pomieszczeń i przedmiotów użytkowych po oznaczanie dróg ewakuacyjnych w budynkach. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej ich rodzajom. Poznasz różnicę między farbami fluorescencyjnymi, fosforescencyjnymi i elektroluminescencyjnymi. Wyjaśnimy także, jakie zastosowanie ma farba świecąca w ciemności. Zapraszamy do lektury!
Farby świecące w ciemności – rodzaje
Farby świecące w ciemności to potoczne określenie produktów, które pod wpływem czynnika wzbudzającego zaczynają emitować światło i kolor. Bardziej profesjonalnie takie artykuły nazywa się farbami luminescencyjnymi. Do grupy tej zaliczamy produkty, które absorbują energię świetlną w ciągu dnia, wzbudzane są światłem UV i świecą po podłączeniu powierzchni do prądu. Każdy z tych produktów ma inne działanie, a tym samym zastosowanie, dlatego warto przyjrzeć się im z bliska.
Farby fluorescencyjne
Farby fluorescencyjne świecą w tym samym czasie, w którym działa na nie czynnik wzbudzający. Mówiąc dokładniej, w ich składzie znajdują się pigmenty fluorescencyjne, które absorbują światło ultrafioletowe (UV), a następnie emitują je w postaci światła widzialnego. Należy więc pamiętać, że w ich przypadku efekt świecenia nie jest samoistny i wymaga dodatkowych przygotowań – trzeba zainstalować specjalne lampy UV.
Warto zaznaczyć, że farby świecące w UV wybierane są przede wszystkim za ich walory dzienne. Wtedy bowiem ukazują wyjątkowo jaskrawe barwy, które podobne są do neonu reklamowego. To efekt, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Do użytku nocnego używane są znacznie rzadziej niemniej, gdy ekspozycję poddamy działaniu światła UV (z lampy UV), uzyskamy naprawdę spektakularny efekt widoczny w ciemności. Wymalowania dotychczas transparentne stają się widoczne i świecą w wielu kolorach. Może dlatego farby fluorescencyjne określane są czasem jako farby fluorescencyjne świecące w ciemności.
Farby fosforyzujące
Farby fosforyzujące, w przeciwieństwie do farb świecących w ultrafiolecie, by zacząć emitować światło, muszą najpierw zostać naświetlone ultrafioletem lub zwykłym światłem. W ich składzie znajdują się substancje fosforescencyjne, takie jak fosfor lub związki z pierwiastkami ziem rzadkich. które po zniknięciu źródła światła uwalniają zgromadzoną energię w postaci światła widzialnego. Cały proces odbywa się z opóźnieniem i może działać długi czas po naświetlaniu. Dlatego produkty fosforyzujące są czasem nazywane farbami świecącymi w ciemności (tzw. glow in the dark).
Farby elektroluminescencyjne
Farby elektroluminescencyjne to rodzaj farb, które emitują światło w sposób elektroluminescencyjny, czyli poprzez przepływ prądu przez powłokę farby. Świecą one zatem po podłączeniu powierzchni do stałego lub zmiennego źródła prądu elektrycznego. By emitowały światło, nie trzeba ich zatem naświetlać tak jak farby świecące w ciemności. Otrzymany efekt można więc kontrolować – włączając i wyłączając zasilanie. Ponadto farby elektroluminescencyjne są w stanie emitować światło dowolną ilość czasu.
Jak wykorzystać farby luminescencyjne?
Farby świecące w ciemności mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Najczęściej jednak znajdują zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Mogą być stosowane w celach dekoracyjnych lub mieć bardziej praktyczne zastosowanie. Ich zdolność do wytwarzania intensywnego światła w ciemności przyciąga uwagę i wywołuje zainteresowanie klientów, a także poprawia bezpieczeństwo i widoczność w wielu sytuacjach. Oczywiście to do czego są używane farby świecące w ciemności, zależy od ich rodzaju. Poniżej przyjrzymy się bliżej tej kwestii.
Farby fluorescencyjne często wykorzystywane są w klubach, barach, czy innych miejscach rozrywki. Świecące pod wpływem UV elementy wyposażenia czy ściany z pewnością zwracają na siebie uwagę i są świetną reklamą dla lokalu. Co równie istotne farby fluorescencyjne w ciągu dnia wyróżniają piękne neonowe barwy, dzięki czemu przy ich pomocy można tworzyć wyjątkowe grafiki. Ich ciekawym zastosowaniem jest także oznaczanie niebezpiecznych lub istotnych z punktu widzenia produkcji elementów, takich jak rury, kable i maszyny.
Farby fosforescencyjne pozwalają osiągnąć niezwykłe efekty świetlne, dlatego często wykorzystywane są do aranżacji wnętrz, zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Efekt świecenia w ciemności przyciąga uwagę i niewątpliwie wyróżnia dane pomieszczenie. Farby fosforescencyjne mogą być wykorzystane także do oznaczania ewakuacyjnego.
Farby elektroluminescencyjne doskonale sprawdzą się do wytwarzania podświetlanych, cienkich i lekkich paneli, które można dowolnie kształtować. Są także używane do awaryjnego oświetlenia pomieszczeń i budynków lub do dekoracji. Co niezwykle istotne mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu można uzyskać pożądany efekt na dowolnej przestrzeni.
Decydując się na farby świecące w ciemności, nie trzeba ograniczać się do wyżej wymienionych zastosowań. Jest ich o wiele więcej! Zastanów się więc, jaki efekt chcesz uzyskać i wybierz produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Skorzystaj z szerokiej gamy produktów od SPLinx
Farby świecące w ciemności są coraz bardziej popularne ze względu na swoje różnorodne zastosowania i estetyczny efekt, jaki wywołują. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje farb świecących w ciemności: fluorescencyjne, fosforescencyjne i elektroluminescencyjne. Wszystkie je znajdziesz w naszej ofercie! W SPLinx oferujemy wysokiej jakości farby budowlane do różnych zastosowań. Chcesz poznać więcej szczegółów? Zapoznaj się z naszą stroną lub skontaktuj się z nami! Jako producent farb znamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!
Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.