Farby luminescencyjne oraz chromatyczne na ściany, elewacje i nawierzchnie

Farby luminescencyjne (fluorescencyjne, świecące pod UV i świecące w ciemności) oraz chromatyczne (termochromowe, hydrochromowe, fotochromowe) na ściany, elewacje i nawierzchnie.

W dobie nieustannych poszukiwań zaskakujących I efektownych rozwiązań architektonicznych i wykończeniowych firma SPLinx wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku oferując prawdopodobnie najbardziej profesjonalne i wszechstronne portfolio produktów i usług związanych z farbami świecącymi w ciemności (tzw. glow in the dark), świecącymi w świetle UV (niewidoczne fluorescencyjne) oraz fluorescencyjnych. Zdobienie przestrzeni architektonicznych i miejskich takim efektowymi farbami wzbogaca je o niecodzienne, ekspresyjne, czasem nawet nieco surrealistyczne, zaskakujące i interaktywne składniki.

Farby świecące w ciemności (fosforyzujące, glow in the dark) umożliwiają projektantowi zbudowanie swego rodzaju napięcia i dialogu pomiędzy widzem a przestrzenią. Elementy architektury zmieniają się pod wpływem naturalnych cyklów dnia i nocy. Farby pozostające niemalże całkowicie przezroczyste w dzień, w warunkach nocnych lub w sytuacji zaciemnienia zaczynają świecić własnym światłem w kolorze zielonym, żółtym, niebieskim, czerwonym, pomarańczowym czy fioletowym. Elewacja ładująca się światłem w dzień a świecąca w nocy, sufit świecący nocą feerią gwiazd jak niebo po zmroku, elementy chodnika „oświetlające” drogę przechodniom, świecące w ciemności fragmenty dekoracji, ornamenty, elementy strojów. Z pomocą farb fosforyzujących twórca może rozświetlić swoje nocne otoczenie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń malując je farbami fosforyzującymi.

Elementy pokryte transparentną w świetle dziennym farbą po zgaszeniu światła i zapaleniu lamp UV (tzw. Blacklight) ujawniają ukryty świat buzujący przepychem kolorów oraz jaskrawością i czystością barw. W ten sposób można również ukryć treści widoczne dopiero po zapaleniu lamp blacklight. Farby świecące pod UV występują w wielu barwach: od fioletu poprzez intensywnie czerwony, pomarańczowy, żółty, chartreuse, zielony, niebieski a nawet biały. Dysponując taką paletą barw możemy stworzyć naprawdę kolorowe obrazy. Należy zaznaczyć że farby w zwykłym świetle są całkowicie przezroczyste lub mlecznobiałe. Dopiero po zapaleniu lampy UV ujawniają prawdziwa feerie kolorów.

Innym przykładem farb luminescencyjnych są farby fluorescencyjne świecące jaskrawym, czystym, neonowym blaskiem. Wykorzystuje się je najczęściej w miejscach, które w szczególności mają zwrócić na siebie uwagę, przyciągnąć widzą jaskrawością, ekspresyjnością i niesamowicie czystą barwą. Powleczenia fluorescencyjne możemy spotkać w klubach, podczas spektakularnych eventów, w teatrach oraz salach tanecznych. Energetyczne, intensywne kolory mają na celu przyciągnąć uwagę widzą, krzyczą do niego i zachęcają do zabawy. Farby fluorescencyjne używane są równie często do celów ostrzegawczo-informacyjnych. Ich wyróżniająca się na tle innych barwa zmusza do skupienia na nich uwagi obserwatora. Widz jest niejako zmuszony do odnotowania i analizy komunikatu przedstawionego mu w ten sposób.

Bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązania można uzyskać dzięki farbom chromatycznym, zwłaszcza termochromowej, fotochromowej oraz hydrochromowej. Farby termochromowe zmieniają barwę pod wpływem temperatury. Projektant ma możliwość kształtowania obrazu w zależności od warunków termicznych otoczenia, zabarwiać je gdy jest zimno i odbarwiać gdy jest gorąco. Powierzchnie mogą reagować na ciepło ludzkiego ciała oraz inne źródła temperatury, termochromowe podłogi, na których pozostają ślady stóp, ściany reagujące na dotyk, lód lub ciepłe powietrze, fasady budynku z powleczeniem termochromowym zmieniające kolor pod wpływem ciepła promieni słonecznych, ceramiczne płytki łazienkowe lub podłogowe zmieniające barwę pod wpływem ciepłej lub zimnej wody, grzejniki zmieniające barwę po uruchomieniu ogrzewania. Projektując urządzenia architektoniczne z pomocą farb termochromowych użytkownik prowadzi swoistą grę z instalacją powleczoną taką farbą wykorzystując dostępne środki zmiany temperatury jak ciepło ludzkiego ciała, urządzeń grzewczych, zimno lodu itd.

Spektakularne efekty wizualne można osiągnąć z użyciem farb fotochromowych. Farby kompletnie przezroczyste, które zabarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego (ew. działania lampy UV) ukazując elementy wizualne dopiero po poddaniu ich ekspozycji na światło. Architekt może tworzyć fasady zmieniające barwę gdy oświetlą je pierwsze promienie światła, elementy instalacji pełniące funkcję informacyjną ujawniające się dopiero gdy zaświeci na nie słońce, instalacje ostrzegawcze np. alarmujące o przekroczenie zalecanych dawek promieniowania ultrafioletowego padających na powierzchnię, naturalne elementy ozdobne jak liście czy pnącza oplatające fasady i budzące się do życia wraz ze wschodzącym słońcem.

Inspiracją dla architektów kształtujących przestrzenie miejskie mogą być farby hydrochromowe zmieniające barwę pod wpływem wody oraz wilgoci. Gdy nawierzchnia lub chodnik są suche wydają się nijakie, bezbarwne, nudne i monotonne, po opadach deszczu mogą zamienić się w tętniące życiem obrazy o żywiołowych kolorach i barwnej ornamentyce. W ten sposób można kształtować również strefy obszarów gdzie woda jest źródłem rozrywki lub wypoczynku jak baseny, sauny, fontanny itd. Jeśli woda dotrze do powleczonych farbą hydrochromową powierzchni przekształci je nadając zupełnie innego charakteru, zmieniając barwę, odcień, przerabiając pomalowany element w zupełnie coś innego lub dodając do niego zaskakujące i zmieniające przekaz dopełnienia.

Oryginalny artykuł znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.architekturaibiznes.pl/farby-luminescencyjne-i-chromatyczne,6911.html