Ekspresyjny street art i reklama – wykorzystanie farb fluorescencyjnych w tworzeniu murali oraz ekspozycji zewnętrznych

Murale zajęły wyjątkowe miejsce w sztuce ulicznej. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako estetyczne urozmaicenie miasta i przestrzeni publicznej, ale również jako świetna i skuteczna reklama. Murale wykorzystywane są obecnie w celach marketingowych, biznesowych i społecznych. Aranżacje graficzne elewacji budynków przykuwają spojrzenia do tego stopnia, że trudno jest przejść obok nich obojętnie. Bazą dobrego muralu są wysokiej jakości farby, przy czym coraz częściej odchodzi się od standardowych rozwiązań na rzecz tych innowacyjnych. Rosnącą popularnością cieszą się farby fluorescencyjne, które pozwalają osiągnąć zupełnie nowe efekty wizualne. Jak dokładnie działają farby fluorescencyjne? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Czym dokładnie są farby fluorescencyjne?

Farby fluorescencyjne pochłaniają światło ultrafioletowe niejako „zamieniając” je na światło widzialne dla oczu. Dzięki temu farby fluorescencyjne świecą w dzień niesamowicie jaskrawym i czystym kolorem, natomiast nocą po podświetleniu światłem UV (lampa Blacklight) żarzą się neonowym blaskiem. Sprawia to, że są naprawdę wyjątkowe i tak inne od zwykłych farb.

To, co wyróżnia farby fluorescencyjne to przede wszystkim mocne, wyraziste kolory. Dzięki nim murale i reklamy są widoczne zarówno w dzień, jak i po zmierzchu, a także w nocy, gdy tylko mają choćby niewielki dostęp do światła UV, co można łatwo uzyskać przy pomocy świetlówek ultrafioletowych.

Farby fluorescencyjne prezentują się w dwóch odsłonach. Za dnia barwy są jaskrawe, neonowe i widoczne z daleka. Drugie oblicze farb fluorescencyjnych to noc. Gdy tylko zostanie im dostarczone światło UV ze specjalnej świetlówki emanują światłem, a wszystko dzięki zjawisku fluorescencji w czasie rzeczywistym.

Farba fluorescencyjna a fosforyzująca (czasem zwana luminescencyjną)

Nie należy mylić pojęć farba fluorescencyjna i fosforyzująca (czasem nazywana luminescencyją) , ponieważ są to dwie zupełnie różne farby. Obydwie wykorzystują zjawisko luminescencji przy czym w przypadku farby fluorescencyjnej efekt gaśnie natychmiast po ustaniu czynnika wzbudzającego (światła UV) a w przypadku farby fosforyzującej efekt nadal trwa po ustaniu działania czynnika wzbudzającego (świeci w nocy po uprzednim „naładowani” światłem oddając nagromadzoną energię świetlną po ustaniu działania światła).

Instalacja firmy WAKEUP na farbach SPLinx

Farby fluorescencyjne – jak ich używać?

Używanie farb fluorescencyjnych zasadniczo nie różni się od zwykłych farb. W większości rodzajów farb fluorescencyjnych istnieje możliwość aplikowania farby bezpośrednio na malowana powierzchnie. W przypadku użycia farb akrylowych lub nakładania farby na trudne podłoża wymagane jest zastosowanie farby gruntującej np. gruntoemalii akrylowej.

Nakłada się ją bezpośrednio pod farbę docelową. Warto pamiętać, że pojedyncza warstwa farby fluorescencyjnej może nie dać zadowalającego, w pełni kryjącego efektu, dlatego niekiedy niezbędne jest 2-krotne powtórzenie procesu lub nałożenie grubej warstwy farby. Farby fluorescencyjne do ścian nadają się do wielu powierzchni, między innymi do malowania betonu, drewna, plastiku, a nawet metalu. Farby fluorescencyjne SPLinx mogą być aplikowane zarówno z wykorzystaniem wysokowydajnych maszyn w zakładach przemysłowych oraz przetwórczych, jak i ręcznie.

Zastosowanie farb fluorescencyjnych

Farby fluorescencyjne cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na ciekawe efekty, które można dzięki nim uzyskać. Znalazły zastosowanie w wielu różnych dziedzinach zarówno przez inwestorów, jak i deweloperów czy osoby prywatne. Farby fluorescencyjne niemal natychmiast wywalczyły sobie stabilną pozycję w sztuce ulicznej.

Doskonale sprawdzają się do podkreślania pojedynczych detali. To właśnie drobne, emanujące światłem w promieniowaniu ultrafioletowym najbardziej przykuwają uwagę i przyciągają swoją ekspresyjnością. Farby fluorescencyjne przyjęły się w sztuce ulicznej tak dobrze, głównie dlatego, że świetnie prezentują się o każdej porze dnia i nocy, a przy tym są wyraźnie widoczne nawet z większych odległości.

Tego typu farby wykorzystuje się nie tylko na ulicy, ale również w miejscach użyteczności publicznej, a także klubach, pubach i barach, by uzyskać ciekawe efekty, a nawet podczas eventów i widowisk. Efekt świecenia pobudza ludzkie zmysły i wytwarza unikatowy klimat.

Przegląd dostępnych farb fluorescencyjnych

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozmaitych rodzajów farb fluorescencyjnych, które sprawdzą się w różnych miejscach i warunkach.

  • Farba fluorescencyjna ftalowo karbamidowa ma wiele różnych zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się ją na zewnątrz, ponieważ jest odporna na trudne warunki i niesprzyjającą pogodę. Doskonale sprawdzi się do malowania murali oraz reklam na elewacji budynków.
  • Farba fluorescencyjna akrylowa wyróżnia się przede wszystkim dużą ilością pigmentu oraz większą niż w przypadku standardowych farb gęstością. Najlepiej sprawdzają się przy aplikacji ręcznej i niewielkich projektów.
  • Farba fluorescencyjna do ścian w sprayu ze względu na szybki i wygodny sposób aplikacji wykorzystywana jest do tworzenia dużych, wymagających wzorów oraz pokrywania większych powierzchni. Farbę w sprayu bardzo często stosuje się jednocześnie z szablonami malarskimi, ponieważ pozwala ona szybko wypełnić je kolorem.
  • Farba fluorescencyjna poliuretanowa – może być używana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia ją dobra przyczepność do podłoża, twardość, elastyczność i odporność na zmienne warunki pogodowe.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.