Farby do ścian świecące w ciemności

Farba świecąca w ciemności zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Dlatego poniżej przygotowaliśmy opis najważniejszych świecących farb do ścian. Dzięki nam zrozumiesz różnicę między produktami fluorescencyjnymi, fosforyzującymi (fosforescencyjnymi) i elektroluminescencyjnymi.

Farba luminescencyjna do malowania

Farba świecąca w ciemności na ścianę to potoczna nazwa wykorzystywana w przypadku farb luminescencyjnych. To produkty, które emitują światło i kolor po zastosowaniu odpowiedniego bodźca. Istnieje kilka rodzajów farb świecących, w tym fluorescencyjne, fosforescencyjne i elektroluminescencyjne. Każdy rodzaj ma swoje unikalne właściwości i sposób działania.

Farby fluorescencyjne

Farby fluorescencyjne są jednym z najczęściej spotykanych rodzajów tzw. farb świecących w ciemności do ścian. Są one aktywowane przez światło ultrafioletowe, które wiąże się z koniecznością zainstalowania specjalnych lamp UV. Gdy światło ultrafioletowe pada na powierzchnię pomalowaną farbą fluorescencyjną, cząsteczki barwnika absorbują to światło i natychmiast emitują je w postaci światła widzialnego. To sprawia, że farby fluorescencyjne wydają się świecić w ciemności i tworzą efekt intensywnych, jaskrawych kolorów.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno farby niewidoczne fluo, jak i produkty, które w ciągu dnia wyróżnia niezwykle neonowa barwa. Farby niewidoczne fluo są niemal całkiem transparentne lub mlecznobiałe. Ich piękno widać dopiero po zapaleniu lampy UV. Wtedy ukazują całą paletę barw, której nie było widać wcześniej. Farby fluorescencyjne i neonowe – FLUOpaint, choć chętnie wykorzystywane w otoczeniu zaciemnionym, wybierane są przede wszystkim ze względu na ich walory dzienne. To wtedy w oczy rzucają się ich neonowe barwy, które nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Farby fosforyzujące (fosforescencyjne)

Farby fosforescencyjne są innym popularnym rodzajem farb do ścian świecących w ciemności. Charakteryzują się tym, że są zdolne do absorpcji i magazynowania energii świetlnej, a następnie są w stanie ją emitować. Farby te są aktywowane przez zwykłe światło lub ultrafiolet, a cząsteczki barwnika przechwytują tę energię i zatrzymują ją. Gdy źródło światła zanika, farba fosforescencyjna zaczyna stopniowo emitować zgromadzoną energię w postaci światła widzialnego. Ten efekt świecenia w ciemności może trwać nawet kilka godzin, w zależności od jakości farby i ilości absorbowanej energii.

Farby elektroluminescencyjne

Farby elektroluminescencyjne to kolejny rodzaj farb, który ma unikalne cechy. Wykorzystują one zjawisko elektroluminescencji, które polega na emisji światła przez materiał pod wpływem działania energii elektrycznej. Farby te są często stosowane do tworzenia dynamicznych i interaktywnych efektów świetlnych. Procesem aktywacji farby elektroluminescencyjnej jest przepływ prądu elektrycznego przez powierzchnię pokrytą farbą. Powoduje to emisję światła widzialnego i stworzenie efektu migotania, pulsowania lub zmieniających się wzorów. Efekt można łatwo kontrolować – włączając i wyłączając zasilanie.

Czemu warto zdecydować się na farby świecące w ciemności?

Farby do ścian świecące w ciemności posiadają wiele zalet, które przyczyniają się do ich rosnącej popularności. Wśród najważniejszych warto wymienić, że:

  • umożliwiają tworzenie niezwykłych efektów wizualnych,
  • podkreślają wybrane detale, takich jak obrazy, ornamenty czy napisy,
  • umożliwiają lepszą orientację w ciemności,
  • zapewniają więcej bezpieczeństwa, oznaczając niebezpieczne obszary,
  • są trwałe i skuteczne w długim okresie czasu,
  • są nietoksyczna i bezpieczna dla zdrowia.

Farby luminescencyjne doskonale sprawdzają się zatem jako element dekoracyjny wnętrza. Farby budowlane świecące w ciemności wykorzystać można zarówno w sypialni czy pokoju dziecięcym, gdzie tworzą magiczną atmosferę, uspokajają i sprzyjają dobremu snu, jak i w klubach nocnych i innych lokalach rozrywkowych, w których mogą tworzyć dynamiczne wzory, pulsujące barwy lub migoczące światło. To jednak nie jedyne zastosowanie farb luminescencyjnych. Świetnie sprawdzą się także do oznaczania elementów bezpieczeństwa czy do tworzenia ciekawych reklam i znaków świetlnych.

Jakie farba świecąca w ciemności na zewnątrz jest najlepszym wyborem?

Zastanawiasz się co wybrać: farby elektroluminescencyjne, farby fosforescencyjne czy farby fluorescencyjne do ścian? Odpowiedz na to pytanie, zależy od tego, jaki projekt planujesz zrealizować. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami! Jako producent farb o farbach świecących w ciemności na zewnątrz i wewnątrz budynku, wiemy wszystko. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy rozwiązanie dostosowane do Twojego projektu.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.