Nowoczesne oznaczenia BHP – wykorzystanie farb fosforyzujących, fluorescencyjnych i odblaskowych dla poprawy bezpieczeństwa pracy
BHP to zbiór zasad, dzięki którym wykonywana praca jest nie tylko higieniczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Dziedzina pozwala kształtować odpowiednie warunki dla pracowników. Szereg przepisów podtrzymuje nowoczesne i praktyczne rozwiązania, dzięki którym poziom bezpieczeństwa pracy rośnie. W tym celu wyjątkowo pomocne są farby. Pozwalają one znakować powierzchnię lub wybrane elementy tak, by były one zauważalne i ekspresyjne zarówno w dzień jaki i po zmroku lub przy zgaszonym świetle. Jak dokładnie działają farby do oznaczeń? W jaki sposób wykorzystuje się je w BHP? Jak najefektywniej korzystać z farb w miejscach pracy?
Farby do oznaczeń BHP – podstawowe rodzaje
Główną cechą farb wykorzystywanych w BHP jest to, że odbijają bądź emitują energię w postaci światła. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim farby fosforyzujące oraz fluorescencyjne. Oprócz niech można wyszczególnić również farby odbijające światło. Czym różnią się poszczególne rodzaje farb? Co warto na ich temat wiedzieć?
Farby fosforyzujące – czym są i jak działają?
Największym atutem farb fosforyzujących oraz powodem, dla którego znalazły zastosowanie w BHP, jest efekt świecenia w ciemności. Nie jest to skomplikowany mechanizm – farba fosforyzująca za dnia wychwytuje i gromadzi promieniowanie, które następnie stopniowo uwalniane po zmroku.
Dzięki temu pomalowana powierzchnia nie musi być dodatkowo doświetlana żadną lampą, by w nocy emitować światło – wystarczy, że będzie znajdować się w możliwie, jak najciemniejszym miejscu.
Najwyższej jakości farby fosforyzujące nie tylko są bardzo dobrze widoczne i trudno przejść obok nich obojętnie, ale również wyróżniają się długim okresem świecenia nawet do 10 godzin, co spokojnie wystarcza na całą noc.
Farby fluorescencyjne – co warto o nich wiedzieć?
Nakładanie farb fosforyzujących nie jest trudne i nie różni się znacząco od klasycznych rodzajów farb. W zależności od rodzaju powierzchni czy malowanego przedmiotu wykorzystuje się różne metody. Farbę fosforyzującą można nakładać przy pomocy klasycznego pędzla czy wałka lub pistoletem do natryskiwania.
Farby fluorescencyjne są w stanie emitować widzialne dla ludzkiego oka światło. Ich działanie jest stosunkowo proste. Konwertują światło ultrafioletowe zamieniając je na światło widzialne dla ludzkiego oka, dzięki czemu przedmioty na które została naniesiona farba fluorescencyjna stają się bardzo jaskrawe w dzień lub – podświetlone specjalnymi lampami UV – widoczne w nocy.
Farby fluorescencyjne wyróżniają się wyrazistymi, mocnymi i widocznymi z daleka kolorami. Po zmierzchu efekt świecenia można uzyskać nawet przy niewielkiej ilości światła UV. Farby są widoczne nie tylko nocą, ale również w ciągu dnia. Z tego względu są bardzo chętnie stosowane do oznaczania pojedynczych detali, a nawet całych powierzchni w zakładach pracy.
Świetnie sprawdzają się nanoszone jako linie znakujące na posadzkach hal, magazynów czy garaży. Farby fluorescencyjne wykorzystywane są również do tworzenia dróg ewakuacyjnych w ciemnych pomieszczeniach, jak kina, puby, bary czy też w miejscach gdzie odbywają się różnego rodzaju eventy publiczne.
Farby odblaskowe – podstawowe informacje
W celu uzyskania farby odbijającej światło należy połączyć farbę nawierzchniową ze specjalnym granulatem, który ma właściwości odbijające światło. Jego mikroskopijne drobinki działają nieco, jak lustro, które odbija, dodatkowo skupia padające na powierzchnię światło i odbija je w przeciwną stronę.
Granulat można połączyć bezpośrednio z farbą aplikując go pod ciśnieniem przy użyciu specjalnego pistoletu, dzięki czemu łączy się on z nałożoną farbą jeszcze przed jej wyschnięciem.
Można również dodać granulat do samej farby. Nie jest to jednak jedyna metoda aplikacji, ponieważ farbę można nakładać za pomocą zwykłego pędzla czy wałka, dostępne są również produkty w sprayu.
Farby do oznaczeń a BHP
Farby odblaskowe, fluorescencyjne oraz fosforyzujące znalazły szerokie zastosowanie w BHP ze względu na swoje specyficzne cechy. Dzięki temu, że odbijają bądź emitują światło w o różnych porach dnia i nocy służą do znakowania wybranych miejsc lub przedmiotów.
Wykorzystuje się je do oznaczeń pojazdów i samochodów, a także dróg oraz znaków drogowych. Doskonale spełniają swoje zadanie na przykład w trakcie prac remontowych, gdy na jezdnię trzeba nanieść nowe oznakowania dla kierowców. Farby te są przyczepne do wielu podłoży, dzięki czemu ich aplikacja jest stosunkowo łatwa, a efekty wyjątkowo trwałe. Farby odblaskowe, fluorescencyjne oraz fosforyzujące pozwalają podkreślić szczególnie niebezpieczne miejsca na halach.
Dzięki nim można wytyczyć ścieżki ruchu pracowników bądź pojazdów mechanicznych. Pozwalają one również wyznaczyć przestrzeń, gdzie składuje się towary, a także miejsca do pakunku lub transportu. Farby te stosuje się obecnie również na parkingach, placach manewrowych, a także w garażach gdzie pozwalają sprawnie kierować ruchem pojazdów oraz wyznaczyć miejsca parkingowe.
Farby BHP służą do znakowania boisk, dzięki czemu korzystanie z nich jest bezpieczne, a reguły gry przejrzyste.
Farby do oznaczeń doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ są odporne na trudne warunki atmosferyczne takie, jak niskie temperatury, wilgoć czy promieniowanie słoneczne, na które w miejscach pracy są nieustannie narażone.
Hale czy magazyny to miejsca, w których nie brakuje zanieczyszczeń, a także obciążeń spowodowanych składowanymi towarami czy pojazdami, dlatego farby BHP muszą wyróżniać się także wysoką odpornością mechaniczną. Większość z nich jest w stanie sprostać powyższym wymaganiom.
Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!
Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.