Wykorzystanie farb fotochromowych w nowoczesnym budownictwie oraz dla wskazania przekroczenia promieniowania UV

Architektura i budownictwo to wyjątkowe dziedziny. Liczy się w nich nie tylko użyteczność danego obiektu czy budynku, ale również jego walory estetyczne. Aby spełnić te kryteria, konieczne jest zwrócenie uwagi nawet na najdrobniejsze detale. Obecnie budowniczy sięgają po wiele nowoczesnych rozwiązań, aby uprościć i uskutecznić pracę. Powłoki tego typu wzbudzają coraz większe zainteresowanie firm zajmujących się architekturą i aranżacją przestrzeni. Farby fotochromowe sprawdzają się zarówno pod kątem estetycznym, jak i typowo praktycznym. Czym charakteryzują się farby fotochromowe? W jaki sposób farby fotochromowe wykorzystuje się w budownictwie?

Farby fotochromowe – barwniki czułe na światło

Zasada działania farb fotochromowych nie jest skomplikowana. Zazwyczaj są to powłoki w kolorze mlecznym lub przezroczystym. Wyróżnia je duża czułość na promieniowanie UV. Nawet przy niewielkiej ilości światła w zależności od produktu następuje zmiana barwy lub jej zanik. Co istotne, zmiana nie zachodzi natychmiast, tylko odbywa się stopniowo. Im więcej promieniowania pobiera powłoka, tym kolor będzie wyraźniejszy lub, przeciwnie, bledszy.

Dzięki temu elementy wizualne są widoczne nawet przy niewielkiej ekspozycji na światło. Zmianę koloru farby fotochromowej można uzyskać zarówno pod wpływem światła naturalnego, na przykład promieni słonecznych, jak i sztucznego – choćby przy użyciu żarówek emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Efekt jest odwracalny, dlatego gdy światło słabnie, farba stopniowo wraca do stanu wyjściowego. Powłoka może zabarwiać się zatem pod wpływem różnych bodźców, z tego względu jest uniwersalna i znalazła zastosowanie w budownictwie.

Znaczenie farb fotochromowych w budownictwie

Obecnie farby fotochromowe wzbudzają zainteresowanie branży budowlanej ze względu na szereg swoich przydatnych właściwości. Korzystanie z nich w znaczeniu estetycznym to przede wszystkim prowadzenie dialogu i gry z otoczeniem. Umożliwiają to ich bogate walorów wizualne. Z drugiej strony używanie farb fotochromowych może mieć także wymiar praktyczny. Ze względu na ich wrażliwość na zmiany promieniowania mogą posłużyć jako znaczniki. Przykładowo przy pomocy powłoki można nadzorować przekroczenie norm promieniowania UV.

Farby fotochromowe w architekturze

Farby fotochromowe są jedną z najciekawszych możliwości, jeśli chodzi o architekturę. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pozwalają projektantom uciec się do niespotykanych dotychczas rozwiązań. Zmiana barwy pod wpływem promieniowania o różnym natężeniu pozwala projektantom na kreatywność. Dzięki farbom fotochromowym możliwe jest kształtowanie obrazu, fragmentów architektonicznych i przestrzeni, uzależniając je od natężenia światła w otoczeniu.

Powierzchnie reagują przede wszystkim na pogodę i czynniki zewnętrzne takie, jak różny stopień promieniowania ultrafioletowego. Fasada budynku, murale czy pojedyncze detale mogą zmieniać kolor pod wpływem promieni słonecznych, dając niesamowity pokaz możliwości nowoczesnej architektury. Barwy zmieniają się pod wpływem pierwszych promieni światła i budzą się do życia wraz ze wschodzącym słońcem. Dzięki temu obiekty są ciekawe i zupełnie inne o różnych porach dnia. Farby fotochromowe wykorzystywane są nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również przy projektowaniu domów i mieszkań.

Farby fotochromowe, jako znaczniki promieniowania UV

Promieniowanie UV występuje w wielu miejscach i jest szczególnie niebezpieczne w środowisku pracy. Może być ono emitowane zarówno przez źródła naturalne, jak i sztuczne. Przekroczenie przyjętych norm promieniowania jest groźne dla zdrowia pracowników. Z tego powodu jego stężenie powinno być nieustannie nadzorowane. Normy określane są przez przepisy BHP. Zrodziła się zatem konieczność znalezienia skutecznych wskaźników, które umożliwiłyby nadzorowanie stopnia natężenia promieniowania. Dobrym rozwiązaniem tego problemu okazały się farby fotochromowe.

Farby specjalne umożliwiają ocenę narażenia na niebezpieczeństwo pracowników i osób przebywających w budynku. Wykorzystują one zmianę koloru barwników fotochromowych pod wpływem promieniowania UV. Im więcej promieniowania pochłonie powłoka, tym mocniej odbarwi się wskaźnik. O przekroczeniu norm bezpieczeństwa pracownicy informowani są pojawieniem się koloru lub zmianą barwy (w zależności od dokładnej specyfikacji i typu użytego produktu). Farba fotochromowa może zatem pełnić funkcję ostrzegawczą oraz skutecznie informować o niebezpieczeństwie. Odbarwienie powłoki jest odwracalne, dzięki czemu wskaźniki są wielokrotnego użytku.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.