Wykorzystanie farb i pigmentów specjalnych w przemyśle zabawkowym i grach dla dzieci i dorosłych

Farby i pigmenty specjalne służą na co dzień. Sprawdzają się w wielu bardzo wymagających branżach. Również w tych, które na co dzień mają kontakt z żywnością lub dziećmi. Najmłodsi odbiorcy są szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego farby i pigmenty stawiane są przed szeregiem specjalistycznych wymagań i standardów. Powinny spełniać nie tylko podstawowe funkcje, czyli nadawać wyjątkowy wygląd zabawkom czy grą ale również zabezpieczać je przed uszkodzeniami tak, by służyły przez lata i były wytrzymałe. Przede wszystkim jednak muszą być bezpieczne dla dzieci. W jaki sposób farby i pigmenty przystosowywane są i wykorzystywane w przemyśle zabawkowym?

Farby specjalne w przemyśle zabawkowym – jakim zadaniom mają sprostać?

Zabawki i gry dla dzieci stają przed bardzo trudnym z technicznego punktu widzenia zadaniem mając nieustannie kontakt z najmłodszymi. Farby i lakiery w żadnym wypadku nie mogą narażać użytkownika na uraz. Zwykłe farby, które nie zostały odpowiednio użyte, mogą być niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Zdarza się, że pigmenty są rakotwórcze lub mają niebezpieczny wpływ na układ nerwowy czy prowadzą do uszkodzeń mózgu. W przypadku dzieci może pojawić się również astma lub wszelkiego rodzaju uczulenia. Dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na rodzaj powłoki, jaką pokryte są zabawki, gry czy meble dopuszczone do kontaktu z najmłodszymi.

Oprócz tego farby wykorzystywane w przemyśle zabawkowym muszą być atrakcyjne wizualnie, ponieważ tylko wtedy są w pełni funkcjonalne. Dzięki temu zabawki dobrze się prezentują, a tym samym są atrakcyjne dla dziecka. Wiele farb wykorzystuje się ze względu na wywoływane przez nie efekty specjalne tak pożądane i atrakcyjne dla najmłodszych, na przykład farby pojawiające się pod wpływem temperatury, słońca, wody, dotyku, ciemności, specjalnego światła (np. UV) czy pigmenty skrzące się i mieniące wielobarwnie, metaliczne imitujące złoto czy srebro itd. Otwiera to wiele możliwości dla producentów kreatywnych i rozwijających zabawek, kolorowanek czy gier dla najmłodszych.

Atesty farb i pigmentów specjalnych dla dzieci – jakie normy muszą spełniać?

Właściwości farb, lakierów i pigmentów do produkcji zabawek są ściśle określane przez normy bezpieczeństwa. Ściśle przewidują one zachowanie dzieci oraz funkcje i konstrukcję zabawki zarówno, gdy jest używana zgodnie z zastosowaniem, jak i w sposób nieprzewidywalny. Zanim zabawki trafią do rąk dzieci muszą przejść szczegółową kontrolę w laboratoriach. To, jakie dokładnie substancje nie mogą się znaleźć w farbach i pigmentach specjalnych stosowanych w przemyśle zabawkowym, określają dwie normy PN-EN-71-9 oraz PN-EN 71-3.

PN-EN-71-9 „Bezpieczeństwo zabawek. Organiczne związki chemiczne”

Norma PN-EN-71-9 pozwala dokładnie odczytać oznaczanie zawartości barwników, formaldehydu oraz badanie migracji monomerów, konserwantów drewna i plastyfikatorów. Norma zakazuje obecności organicznych związków chemicznych takich jak: glin, antymon, arsen, bar, bor, kadm, chrom, kobalt, miedź, ołów, mangan, rtęć, nikiel, selen, stront, cyna, cyna organiczna, cynk.

PN-EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek. Migracja określonych pierwiastków”

Norma PN-EN 71-3 szczegółowo określa migrację określonych pierwiastków. Dokładnie opisuje wymagania dotyczące migracji oraz zawartości wybranych, niebezpiecznych substancji chemicznych różnymi drogami narażenia, jak spożycie, kontakt ze skórą, kontakt wzrokowy czy wdychanie.

Przykłady farb wykorzystywanych w przemyśle zabawkowym i grach dla dzieci i dorosłych

Farb, lakierów i pigmentów specjalnych stosowanych przez producentów zabawek i gier jest tyle, ile pomysłów. Nowoczesne farby i lakiery dają wiele nowych możliwości, nie tylko, jeśli chodzi o wygląd zabawek, ale również w aspekcie ich właściwości. Jakie farby wykorzystuje się w przemyśle zabawkowym?

Farby hydrochromowe nieodwracalnie barwiące dla poligrafii

Farby hydrochromowe nieodwracalnie barwiące to wyjątkowy rodzaj pigmentów, które stają się kolorowe (pierwotnie są czarne) dopiero po kontakcie z wodą. Bardzo chętnie wykorzystują to twórcy kreatywnych kolorowanek dla dzieci. Kolorem wyjściowym farby jest czarny, który pod wpływem wody zamienia się w czerwony, niebieski czy zielony. Dziecko może malować mokrym pędzelkiem na pokropkowanym wydruku i patrzeć, jak powoli zabarwia się on bez użycia tradycyjnych farb. Takie kolorowanki nie tylko rozwijają dziecko, ale są wygodne i praktyczne zarówno w domu jak i w podróży.

Farby zmieniające kolor pod wpływem czynników zewnętrznych

W przemyśle zabawkowym można się również natknąć na zastosowanie specjalnych farb chromowych, które reagują na specyficzne czynniki zewnętrzne. Dzięki nim zabawki czy gry mogą zmieniać kolor pod wpływem na przykład temperatury (farby termochromowe), światła (fotochromowe), nacisku (farby piezochromowe), wody (hydrochromowe), bezpiecznych substancji chemicznych (chemiochromowe), ciemności (fosforyzujące), światła UV lub IR (niewidoczne fluorescencyjne i IR), po podłączeniu do prądu (fotoluminescencyjne i przewodzące prąd) itd.

Lakiery zapachowe w grach sensorycznych

Gry dla dzieci mają za zadanie nie tylko dostarczać rozrywki, ale również przyczyniać się do rozwoju najmłodszych. Dlatego właśnie tak często wybierane są gry sensoryczne, które pozwalają dziecku lepiej poznać otaczający go świat i własne zmysły. Producenci gier i zabawek chętnie korzystają z lakierów zapachowych, które dostarczają nowego, atrakcyjnego bodźca.

Farby fosforyzujące – zabawki świecące w ciemnościach

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, chętnie stosowanym przez producentów zabawek są również farby i lakiery fosforyzujące. Za dnia pochłaniają one promieniowanie ultrafioletowe po to, by oddawać je nocą. Dzięki temu zabawki mogą świecić w ciemnościach.

Farby złote i srebrne dla dodania splendoru, blichtru i atrakcyjności zabawek

Dla dodania atrakcyjności, pałacowego szyku, barokowego blasku zabawkom i grom dla dzieci stosuje się farby imitujące złoto lub srebro oraz ich różne kolorowe odcienie. Takie przedmioty mogą do złudzenia przypominać te wykonane z prawdziwie szlachetnych kruszców dając dziecku możliwość swoistego przeniesienia się do krainy prawdziwych księżniczek i rycerzy.

Farby zdrapkowe w grach i zabawach dla dzieci

Farby zdrapkowe lub ujawniające ukrytą informację po potarciu w inny sposób często wykorzystywane są w grach planszowych, kartach do gry, dziecięcych loteriach itd. Po zdrapaniu wierzchniej warstwy farby (farby zdrapkowe), potarciu monetą (farby aktywowane monetą) lub starciu wydruku gumką biurową ujawnia się ukryty wcześniej komunikat lub inskrypcja z informacją o wygranej albo dalszych krokach w grze itd.

Lakiery dotykowe i strukturalne w grach i zabawach dla dzieci

Lakiery dotykowe mogą służyć nie tylko ludziom niewidomym do odczytania napisów w alfabecie Braille’a. Można je wykorzystać we wszelkiego rodzaju grach i zabawkach dla dzieci tworząc ciekawe super gładkie, satynowe, matowe, aksamitne, welurowe ciekawe i niepowtarzalne powierzchnie, wyczuwalne w dotyku kształty i napisy, itd.

Lakiery z mieniącymi się i skrzącymi pigmentami wykorzystywane w produkcji zabawek

Lakiery zaopatrzone w gliterowe, mieniące się i skrzące pigmenty lśniące perłowo i tęczowo pod wpływem światła, zmieniające kolor w zależności od kąta patrzenia czy brokatowe są często używane w produkcji zabawek dla podkreślenia ekskluzywności, upiększenia, przyciągnięcia uwagi dziecka itd. Taki pigmenty w łatwy sposób można nadrukować na powierzchnie gier lub opakowań albo po prostu zatopić w masie tworzywa, z którego zrobiona jest zabawka.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.