Wykorzystanie farb i powleczeń przewodzących do druku etykiet w systemie zdalnej identyfikacji radiowej RFID (ang. Radio-frequency identification)
Farby przewodzące energię są nie tylko wytrzymałe, elastyczne i kompatybilne, ale również mają zdolność do nadawania i odbierania wybranych częstotliwości radiowych. Dzięki temu idealnie sprawdzają się do nanoszenia etykiet w systemie zdalnej identyfikacji radiowej RFID. Technologia stosowana jest obecnie w wielu urządzeniach, paszportach, kartach kredytowych, systemach transportowych i nie tylko. System RFID coraz chętniej wybierają klienci, którzy potrzebują mieć stałą kontrolę nad magazynem czy linią produkcyjną oraz chcą znacząco usprawnić pracę. Jak działają farby przewodzące prąd? W jaki sposób przy ich pomocy nadrukowuje się etykiety RFID?
Farby przewodzące prąd – technologia transportu energii elektrycznej
Powłoki przewodzące prąd mają zdolność konduktywności elektrycznej. Oznacza to, że powierzchnia pokryta farbą specjalną zyskuje właściwości przewodzące i może transportować energię elektryczną. Farba składa się z bazy oraz cząsteczek substancji o dobrym przewodnictwie. Najczęściej stosowane są pigmenty grafitowe i grafenowe, a także na bazie lub z domieszką srebra.
Powleczenia przewodzące do druku etykiet w systemie RFID
System zdalnej identyfikacji radiowej RFID (ang. Radio-frequency identification) stanowi alternatywę dla popularnych kodów kreskowych. Umożliwia on bezprzewodową identyfikację wybranych artykułów z wykorzystaniem drogi radiowej. System składa się z urządzenia odczytującego sygnały radiowe oraz znaczników, które je wysyłają.
Etykiety RFID są pozbawione baterii, co jest możliwe dzięki zastosowaniu farb przewodzących. Znaczniki otrzymują energię poprzez fale radiowe wysyłane z czytnika kodów. Gdy trafią one na powierzchnię wewnętrznej anteny pokrytej farbą specjalną, aż do układu scalonego przepływa energia. W ten sposób możliwa jest aktywacja chipu, który przetwarza energię na określoną informację i przesyła ją z powrotem do czytnika. Dzięki temu użytkownik otrzymuje pożądane dane odnośnie produktu oznaczonego kodem RFID.
Zalety systemu zdalnej identyfikacji radiowej RFID a farby specjalne
Zastosowanie farb przewodzących energię w systemie RFID niesie wiele korzyści. Przede wszystkim możliwe jest odczytywanie danych z wielu znaczników jednocześnie. Dlatego właśnie z technologii najczęściej korzystają osoby, które chcą znacznie przyśpieszyć i ułatwić pracę.
System RFID usprawnia nadzorowanie magazynu czy linii produkcyjnej. Co więcej, znacznik nie musi znajdować się w widocznym miejscu (jak to ma miejsce w przypadku klasycznych kodów kreskowych, gdzie niezbędne jest skanowanie manualne), wystarczy, że zostanie umieszczony w zasięgu odczytu.
Znaczniki RFID wyróżniają się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Poprzez zastosowanie farb specjalnych przewodzących prąd, które wychwytują sygnał ze skanera, kody można umieścić wewnątrz towaru. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu pod wpływem zabrudzeń, skrajnych temperatur, uszkodzeń mechanicznych czy promieniowania słonecznego.
Markery RFID może posłużyć również jako zabezpieczenie produktu przed fałszowaniem lub kradzieżą. Kod RFID umieszony w opakowaniu lub towarze (np. książce) po przekroczeniu specjalnych bramek może wyemitować sygnał dźwiękowy powiadamiając sprzedawcę, że produkt wydostał się poza sklep.
Mogą one być wykorzystywane w sprzedaży i handlu, zarządzaniu logistyką magazynową i transportową, w prowadzeniu systemu zarządzania opakowaniami zwrotnymi, w produkcji i przemyśle, działaniach inwentaryzujących i kontrolnych, identyfikacji osób i przedmiotów, kontroli dostępu do wcześniej zdefiniowanych obszarów przez ludzi lub np. zwierzęta hodowlane i wiele, wiele innych.
Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!
Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.