Wykorzystanie farb specjalnych fluorescencyjnych, fosforyzujących, fotochromowych i termochromowych w produkcji akcesoriów do karmienia, pielęgnacji i zabawy dla dzieci

Dzięki swoim właściwościom farby specjalne są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne. Z tego powodu często wykorzystuje się je w branżach, gdzie powłoka ma na co dzień bezpośredni kontakt z żywnością lub małymi dziećmi. Służą między innymi do produkcji akcesoriów do karmienia, pielęgnacji i zabawy dla najmłodszych. Jakie wymogi muszą spełniać farby specjalne? Jakie są najczęściej wybierane rodzaje farb specjalnych do produkcji akcesoriów dla dzieci?

Farby specjalne dla dzieci – jakie wymogi muszą spełniać?

Farby oraz lakiery specjalne, które na co dzień mają kontakt z dziećmi, muszą być w pełni bezpieczne. Niewłaściwie dobrana powłoka może narazić użytkownika na uraz, wszelkiego rodzaju alergie, astmę lub nawet uszkodzenia układu nerwowego i mózgu. Z tego powodu zabawki i akcesoria dla dzieci poddawane są jednym z najbardziej rygorystycznych przepisów. Aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży, powinny spełniać założenia normy PN-EN 71-3. Jest ona szczególnie ważna dla przemysłu farbiarskiego, ponieważ dotyczy migracji szkodliwych pierwiastków z farb i lakierów. Powłoka jest badana pod kątem możliwego przemieszczania się wybranych substancji, między innymi antymonu, arsenu, kadmu, ołowiu, rtęci, miedzi, manganu czy niklu.

Najczęściej wybierane rodzaje farb specjalnych do produkcji akcesoriów do karmienia, pielęgnacji i zabawy dla dzieci

Aby farby specjalne stosowane w kontakcie z dziećmi były w pełni funkcjonalne, powinny być nie tylko bezpieczne, ale również estetyczne i ciekawe. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów farb, które chętnie stosowane są przed producentów zabawek, mebli czy akcesoriów do pielęgnacji dzieci. Zalicza się do nich przede wszystkim farby specjalne fluorescencyjne, fosforyzujące, a także fotochromowe i termochromowe. Dzięki nim dziecko może doświadczać różnych bodźców płynących z zewnątrz, co przekłada się na lepszy rozwój poprzez poznawanie świata.

Farby fluorescencyjne – wyjątkowe efekty wizualne

Powierzchnia farb fluorescencyjnych odbija niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie UV, dzięki czemu staje się ono widzialne. Pozwala to uzyskać wyjątkowe, neonowe kolory nie tylko za dnia, ale również nocą (po zastosowaniu przyjaznego dla ludzi oświetlenia UV). Mocno wyróżniające się od otoczenia barwy są atrakcyjne wizualnie dla dzieci. Z tego względu farby specjalne fluorescencyjne wykorzystywane są do malowania nie tylko zabawek i gier, ale również akcesoriów dla dzieci.

Farby fosforyzujące – zabawki i akcesoria świecące w ciemności

Niecodzienny wygląd farb specjalnych sprawia, że akcesoria są zdecydowanie ciekawsze wizualnie i dzieci chętniej z nich korzystają. Dotyczy to choćby farb fosforyzujących. Za dnia pochłaniają i gromadzą one promieniowanie, by następnie oddać je nocą. Dzięki temu można uzyskać efekt świecenia w ciemności. Tego typu powłoki mają bardzo wszechstronne, kreatywne zastosowanie szczególnie w przemyśle zabawkowym, meblach i dodatkach do wystrojów wnętrz, a także używane są do produkcji akcesoriów do pielęgnacji dla dzieci.

Zmiana koloru pod wpływem czynników zewnętrznych – farby fotochromowe i termochromowe

Bardzo atrakcyjne i interesujące mogą okazać się również farby specjalne, które wchodzą w bezpośrednią interakcję z otoczeniem. Zalicza się do nich przede wszystkim powłoki termochromowe oraz fotochromowe. Z powodzeniem używa się ich w celu nadania ciekawego wyglądu i personalizacji akcesoriów i zabawek dla dzieci.

Powłoka fotochromowa może zmieniać kolor pod wpływem na przykład nasilenia promieni słonecznych czy oświetlenia w pomieszczeniu. Z kolei farby termochromowe odbarwiają się na skutek zmian temperatury lub pod wpływem dotyku ludzkiego ciała. Dzięki temu dziecko może wchodzić w kontakt z przedmiotem, co dostarcza dodatkowego doświadczenia i rozrywki oraz pozwala lepiej poznawać otoczenie.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.