Wykorzystanie funkcji ostrzegawczo-informacyjnej farb fluorescencyjnych i fosforyzujących do oznakowania poziomego dróg, ścieżek komunikacyjnych, punktów zbornych itd.

Stworzenie maksymalnego bezpieczeństwa dla pieszych i kierowców jest jednym z najważniejszych zadań podczas projektowania oraz znakowania dróg czy miejsc przeznaczonych do ruchu, takich jak place lub ścieżki komunikacyjne. W tym celu z pomocą śpieszą farby specjalne, a szczególnie fluorescencyjne i fosforyzujące. To dzięki nim można łatwo i skutecznie oznakować drogi. Ze względu na swoje liczne zalety, doskonale sprawdzają się one, jako wszelkiego rodzaju znaki drogowe poziome i nie tylko. Ich celem jest przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa na drodze i poza nią, ale również znaczne ułatwienie ruchu i codziennej komunikacji.

Farby specjalne wykorzystywane do znakowania jezdni

Farby specjalne odgrywają bardzo ważną rolę w znakowaniu jezdni. Znalazły one zastosowanie ze względu na swoje wszechstronne właściwości. Najczęściej wykorzystuje się farby fluorescencyjne i fosforyzujące – dlaczego właśnie one?

Farby fluorescencyjne – jak działają?

Zasada działania farb fluorescencyjnych nie jest skomplikowana. Pochłaniają one światło ultrafioletowe, a następnie konwertują je w światło widzialne dla człowieka nakładając niejako dodatkowe neonowe światło na fluorescencyjny kolor. Dzięki temu niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie UV staje się widzialne. Stąd właśnie efekt świecenia, który wyróżnia je na tle innych pigmentów. Farby fluorescencyjne są widoczne nie tylko za dnia, ale również w nocy – wystarczy jedynie niewielki dostęp do światła (dokładnie zawartego w nim promieniowania UV). Promieniowanie podbija kolor farby, dzięki czemu staje się ona neonowa i widoczna z daleka. W nocy przy choćby niewielkim dostępie do promieniowania UV farba emanuje światłem fluorescencyjnym.

Dlaczego właśnie farby fluorescencyjne?

Farby fluorescencyjne, dzięki swoim właściwością doskonale sprawdzają się do podkreślania zarówno pojedynczych detali, jak i całych powierzchni. Farba emanuje światłem w promieniu ultrafioletowym, na przykład pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu pomalowana powierzchnia zwraca uwagę swoją ekspresyjnością i staje się doskonale widoczna nawet z dużej odległości. Obok oznaczeń z farby fluorescencyjnej trudno przejść obojętnie bez względu na porę dnia.

Farby fosforyzujące – co warto o nich wiedzieć?

Farby fosforyzujące, nazywane też niekiedy fotoluminescencyjnymi (choć nazwa ta jest o tyle błędna, że według definicji do tej grupy powinno zaliczyć się również farby fluorescencyjne będące również farbami fotoluminescencyjnymi), wyróżniają się bardzo prostym mechanizmem działania. W ciągu dnia wychwytują i gromadzą one promieniowanie ultrafioletowe po to, by następnie nocą stopniowo je uwalniać. Pozwala to uzyskać mocny i wyrazisty efekt świecenia, nawet w całkowicie ciemnych miejscach. Farba fosforyzująca gromadzi wystarczająco dużo energii w ciągu dnia. Umożliwia to wyjątkowo długi proces świecenia. Dobrej jakości farba potrafi emitować blask nawet do 10 godzin, co w zupełności wystarczy na całą noc.

Najważniejsze zalety farb fosforyzujących – dlaczego warto z nich korzystać?

Bez wątpienia największym atutem farb fosforyzujących jest unikatowy efekt świecenia w ciemności. Za dnia powłoka pozostaje przeźroczysta (może być naniesiona również na klasyczną farbę), jednak nocą staje się doskonale widoczna nawet z dużych odległości. Farba może świecić własnym światłem w różnych odcieniach i kolorach – najczęściej spotyka się pigmenty niebieskie, żółte, zielone, czerwone czy fioletowe. Dużym atutem farb fosforyzujących jest to, że, w przeciwieństwie do pigmentów fluorescencyjnych, nie potrzebują one dodatkowego doświetlania nocą, by były doskonale widoczne.

Czym wyróżnia się dobra farba do znakowania dróg?

Oznaczenia dróg są narażone na trudne, a niekiedy skrajne warunki. Dlatego, by sprawdzały się na co dzień, powinny spełniać kilka warunków. Dobra farba jest przede wszystkim uniwersalna, dzięki czemu jest ona przyczepna i można nanosić ją na różne powierzchnie – beton, asfalt, żwir czy metal. Farba sprawdzi się zarówno do znakowania wybranych obiektów, jak i nanoszenia ją na przykład bezpośrednio na drogę.

Dużym atutem jest również to, że malowanie powierzchni nie jest skomplikowane, a nałożenie farby nie trwa długo, dzięki czemu jest bardzo wygodne. Dzięki temu farby fluorescencyjne i fosforyzujące służą nie tylko do standardowego malowania dróg, ale również do nanoszenia zastępczych znaków drogowych, na czas remontów czy tymczasowych zmian przepisów ruchu.

Dobrej jakości farba specjalna wyróżnia się również dużą wytrzymałością. Powłoka musi być odporna na trudne warunki na drodze. Farby często są poddawane skrajnym temperaturom, dużej wilgotności, promieniowaniu słonecznemu, a także opadom deszczu czy śniegu. Należy wziąć również pod uwagę poruszające się drogom pojazdy, dlatego pigment musi być odporny na ścieranie, nacisk czy zanieczyszczenia, z którymi ma do czynienia na co dzień.

Funkcja ostrzegawczo-informacyjna – znakowanie przejść dla pieszych, placów i dróg

Farby fluorescencyjne i fosforyzujące są doskonale przystosowane do warunków panujących na drodze. Obecnie wykorzystuje się je do nanoszenia znaków drogowych pionowych i poziomych o funkcji zarówno ostrzegawczej, jak i informacyjnej. Służą do znakowania jezdni – wytyczania pasów ruchu oraz przejść dla pieszych, a także wszelkiego rodzaju napisów, strzałek czy symboli.

Ich właściwości sprawiają, że są doskonale widoczne jednakowo w nocy, jak i za dnia dla pieszych oraz kierowców. Dobra widoczność daje uczestnikom ruchu odpowiednio długi czas na reakcję, dzięki czemu farby bezpośrednio przekładają się na zmniejszenie ryzyka kolizji i wypadków. Doskonale sprawdzają się również do oznaczeń w innych miejscach ruchu jak parkingi czy place manewrowe. Oznakowanie pokryte odpowiednim pigmentem, na przykład tablice informacyjne czy drogowskazy, ułatwiają kierowcom dotarcie do wyznaczonego celu.

Farby fluorescencyjne dzięki swojemu odblaskowemu wykończeniu pozostają wyraźnie widoczne nie tylko po zmierzchu i nocą, ale również we mgle. Dzieje się tak, ponieważ powłoka z odbija reflektory samochodów i daje efekt świecenia widoczny dla wszystkich uczestników ruchu. Dla dodatkowego bezpieczeństwa na drodze stosuje się farby fosforyzujące, które (po wcześniejszym „naładowaniu”, na przykład w ciągu dnia) świecą samoistnie bez konieczności doświetlania, dzięki czemu wyróżniają się nawet w całkowitym mroku i przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach na drodze.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.