Żółte farby fluorescencyjne w oznaczaniu pasów i znaków pionowych na drogach oraz placach

Bezpieczeństwo kierowców i pieszych jest priorytetem w projektowaniu oraz oznaczaniu dróg. Zarówno poziome, jak i pionowe żółte znaki na jezdni pełnią głównie funkcję ostrzegawczą oraz informacyjną. Najczęściej wykorzystywane są na czas prac remontowych na drodze, muszą więc przede wszystkim być wyraźnie widoczne i przykuwać wzrok kierowców oraz pieszych. W jaki sposób działają żółte farby fluorescencyjne? W jakich obszarach ruchu drogowego są stosowane? Czym powinna wyróżniać się dobrej jakości farba specjalna?

Jak działają farby fluorescencyjne?

Farby fluorescencyjne działają na zasadzie odbijania wiązki światła. Może odbywać się to na dwa sposoby. Za dnia powłoka zamienia światło UV obecne w promieniowaniu słonecznym na jaskrawe światło, dzięki czemu promieniowanie UV staje się widoczne dla ludzkiego oka. Pozwala to na skutek zjawiska fluorescencji w czasie rzeczywistym uzyskać jaskrawe i wyraziste, neonowe kolory. Dzięki farbom specjalnym powierzchnia mocno wyróżnia się na tle otoczenia i od razu przykuwa wzrok. Z kolei nocą, gdy światło słoneczne jest mocno ograniczone, wystarczy choćby niewielki dostęp do światła, aby powierzchnia emanowała fluorescencyjnym blaskiem.

Żółte farby fluorescencyjne na drogach i placach

Ze względu na swoje właściwości żółta farba fluorescencyjna często wykorzystywana jest na drogach i placach. Nanoszona jest przede wszystkim na znaki oraz tablice pionowe ostrzegawcze. Oprócz tego powłoka fluorescencyjna służy do malowania znaków poziomych – linii ciągłych i przerywanych, a także strzałek bądź napisów. Stosuje się ją podczas remontów lub przebudowy całych odcinków jezdni. Żółte znaki są wówczas ważniejsze od tradycyjnego, białego oznakowania i wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. Przy pomocy farb fluorescencyjnych można znakować większe obszary na drodze lub pojedyncze detale, które wymagają dodatkowego podkreślenia.

Zalety farb specjalnych na drogach

Największą zaletą żółtych farb fluorescencyjnych jest ich widoczność. Powłoka wyraźnie odznacza się na tle otoczenia, przykuwa uwagę i przekazuje istotne informacje odnośnie sytuacji na drodze lub zmiany w przepisach ruchu. Również nocą, przy ograniczonym oświetleniu, po dodaniu do niej specjalnych mikrokułek farba skutecznie odbija światła reflektorów samochodowych, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo po zmroku.

Bardzo ważna jest uniwersalność farby specjalnej. Dobra przyczepność powłoki, pozwala nanosić ją na różne powierzchnie, na przykład beton, kostkę, asfalt czy metal. Dzięki temu można malować nią zarówno znaki pionowe, jak i nanosić bezpośrednio na drogę.

Dobrej jakości żółta farba fluorescencyjna jest także wytrzymała. Warto pamiętać, że powłoki stosowane na znakach lub na jezdni są poddawane trudnym, często skrajnym warunkom, takim jak wahania temperatury, wilgotność, opady atmosferyczne czy promieniowanie słoneczne. Oprócz tego pigment znajdujący się bezpośrednio na jezdni ma kontakt z poruszającymi się pojazdami, dlatego musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, nacisk czy zanieczyszczenia, z którymi ma do czynienia na co dzień.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.