Farby zdrapkowe w druku biletów loteryjnych, kuponów gier liczbowych, talonów, losów, bonów i innych

Obecnie trudno jest znaleźć dziedzinę, w której nie wykorzystuje się farb i lakierów specjalnych. Wynika to głównie z ich wszechstronnego zastosowania i ciekawych efektów. Chętnie są wykorzystywane i często przewyższają inne, tradycyjne metody. Doskonale można to zaobserwować choćby na przykładzie farb zdrapkowych. Ich specjalne właściwości sprawiają, że doskonale sprawdzają się w druku biletów loteryjnych, kuponów gier liczbowych, a także talonów, losów czy bonów. Zdrapanie farby umożliwia odsłonięcie znajdującego się pod nią napisu lub grafiki. Jak dokładnie działają farby zdrapkowe? Gdzie najczęściej można je spotkać? Jak wygląda proces nadrukowywania farby zdrapkowej?

Kilka słów wstępu – do czego służą farby zdrapkowe?

Farby zdrapkowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność tymczasowego zakrycia warstwy informacyjnej. Co jednak istotne, farby zdrapkowe dają możliwość, stosunkowo łatwego zdjęcia powłoki, w celu odsłonięcia informacji lub grafiki znajdującej się pod spodem. Z tego względu farby zdrapkowe są chętnie stosowane przez operatorów sieci telefonii komórkowej sieci dyskontów i sklepów a głównie organizatorów loterii.

Farby zdrapkowe zatem umożliwiają odsłonięcie zakrytych informacji dopiero po dokonaniu pożądanej akcji – przykładowo klient dowie się, czy wygrał w loterii dopiero wtedy, gdy kupi talon i zdrapie warstwę zakrywającą ukrytą informację. Warto jednak pamiętać, że obecnie zastosowanie zdrapek nie ogranicza się jedynie do gier hazardowych, znajdują one również zastosowanie choćby w marketingu.

Farby zdrapkowe – sposób nanoszenia lakieru na powierzchnię

Farby zdrapkowe to tak naprawdę nie jedna farba lecz zestaw produktów specjalnych tworzony przez antyadhezyjny lakier podkładowy i farbę zdrapkową zakrywającą informację. Lakier antyadhezyjny nakładany jest jako pierwszy. Jest on transparentny i ma chronić zamieszczone informacje, a także umożliwić łatwiejsze zdjęcie warstwy zdrapkowej. Służy stworzeniu bariery pomiędzy warstwą informacyjną widoczną po usunięciu warstwy ochronnej a farbą zdrapkową. Na sam koniec nanoszona jest właściwa zdrapka. Farba zdrapkowa występuje najczęściej w barwach: srebrnej, złotej, białej i czarnej, jednak możliwe jest również uzyskanie innego koloru.

Najważniejsze zalety i właściwości farb zdrapkowych

Farby zdrapkowe mają szereg specjalnych właściwości umożliwiającym producentowi ich skuteczne zastosowanie w druku. Warstwa zdrapkowa farby wyróżnia się przede wszystkim wysokim stopniem krycia, który w połączeniu z odpowiednio grubo naniesioną powłoką sprawia, że podpatrzenie nadruku znajdującego się pod spodem jest praktycznie niemożliwe. Równocześnie wyróżnia się ona słabą przyczepnością do lakieru antyadhezyjnego nadrukowanego na warstwę informacyjną. Zdecydowanie ułatwia to usunięcie powłoki przy pomocy paznokcia lub prostego narzędzia takiego jak: klucz, karta czy moneta.

Dlaczego warto się zdecydować na farby zdrapkowe?

Dodatkowym atutem farby zdrapkowej jest możliwość nadrukowania na gotowej zdrapce dodatkowego obrazu czy inskrypcji. Umożliwia to naniesienie większej ilości informacji, wzbogacenie estetyki oraz stworzenie dodatkowego zabezpieczenia przed próbą odszyfrowania ukrytych danych. Farba zdrapkowa wyróżnia się także specjalną konsystencją, która nadaje jej pożądane cechy zdrapywania. Farba nie odpryskuje podczas usuwania jej narzędziem, zamiast tego roluje się i ma odpowiednią stabilność efektu w czasie. Dzięki temu korzystanie ze zdrapek jest proste, wygodne i atrakcyjne. Ponadto farby zdrapkowe są wyjątkowo uniwersalne. Można nanosić je na dowolne powierzchnie, między innymi na papier, powlekane podłoża papierowe, folię, a także tworzywa sztuczne. Pozwala to tworzyć kreatywne projekty zgodnie z własnymi potrzebami.

Gdzie wykorzystuje się farby zdrapkowe?

Najczęściej farby zdrapkowe wykorzystywane są przez organizatorów wszelkiego rodzaju loterii do drukowania rozmaitych biletów, kuponów, talonów, losów czy bonów. Dzięki nim gracz dopiero po zakupie może rozszyfrować, czy nagroda przypadła tym razem jemu. Farba zdrapkowa umożliwia tworzenie atrakcyjnych biletów i kuponów oraz, nieraz nawet bardzo skomplikowanych, gier. Pozwalają one zapewnić graczowi rozrywkę oraz stworzyć atrakcyjny produkt.

Oprócz tego, farby zdrapkowe wykorzystywane są również do drukowania różnych kodów aktywacyjnych, które pozostają ukryte, aż do momentu, gdy zostaną zakupione i nowy właściciel skorzysta ze zdrapki. W ten sposób ukrywane są kody PIN, numery kontrolne czy kody do telefonu. Zdrapki mocno przyjęły się również w usługach telekomunikacyjnych typu prepaid.

Od niedawna zdrapki chętnie stosowane są także w marketingu. Farba zdrapkowa wykorzystywana jest między innymi do pokrycia kalendarzy, wizytówek, plakatów czy etykiet. Jest to stosunkowo nowy, oryginalny sposób, aby stworzyć unikatową kampanię marketingową, zaciekawić odbiorcę oraz wybić się na rynku.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.