Nocny street art – wykorzystanie farb fosforyzujących w reklamie zewnętrznej i ekspozycjach nocnych

Sztuka uliczna wykracza poza schematy i utarte szlaki. Obecnie wykorzystywane są rozwiązania oryginalne, niecodzienne, takie, które przykują uwagę odbiorców. Przodują w tym farby fosforyzujące. To, co je wyróżnia to ekspresja i wyjątkowy wygląd. Ich największą zaletą jest… świecenie w ciemności. Korzystają z nich deweloperzy, inwestorzy oraz osoby prywatne – sprzedawcy i artyści. Przy ich użyciu ogranicza jedynie wyobraźnia. W jaki sposób działają farby fosforyzujące? Jak ich używać? Co koniecznie warto o nich wiedzieć?

Farby fosforyzujące – czym są i jak działają?

Farby fosforyzujące, nazywane również fotoluminescencyjnymi (choć to szersze określenie obejmujące również fluorescencje) wychwytują, następnie gromadzą promieniowanie UV zawarte w świetle dziennym. Tak zgromadzone promieniowanie jest później powoli uwalniane, co daje efekt świecenia w ciemności. Dobrej jakości farba fosforyzująca jest wyraźnie widoczna w ciemnych miejscach, a sam proces świecenia trwa nawet do 10 godzin. Farby fotoluminescencyjnymi są całkowicie bezpieczne, nietoksyczne i nie stanowią żadnego zagrożenia.

Farby fluorescencyjne a fosforyzujące – jakie są różnice?

Nie należy mylić pojęcia farby fluorescencyjne i fosforyzujące (choć obydwie zaliczają się do farb luminescencyjnych) ponieważ uzyskanie efektu świecenia polega na różnych mechanizmy działania.

Te pierwsze konwertują promieniowanie ultrafioletowe na jaskrawe światło widzialne w czasie rzeczywistym dzięki czemu staje się ono widoczne dla ludzkiego oka tylko w trakcie trwania czynnika wzbudzającego. Gdy tylko farby fluorescencyjne mają dostęp do promieniowania UV (pochodzącego ze słońca lub świetlówki ultrafioletowej) prezentują neonowe, wyraziste i mocne kolory, jednak gdy tylko zabraknie źródła odpowiedniego światła, zjawisko fluorescencji ustaje.

W przypadku farb fosforyzujących mechanizm świecenia jest nieco inny i opiera się na gromadzeniu promieniowania, a następnie oddawaniu go w mroku. Dzięki temu farby te emitują światło nawet po ustaniu działania czynnika wzbudzającego (podobnie jak w przypadku farb fluorescencyjnych: światła dziennego albo lampki UV ale także światła sztucznego, które także – choć w ograniczonym zakresie – emituje promieniowanie UV).

Podsumowując: farby fluorescencyjne świecą TYLKO W TRAKCIE emisji promieniowania UV natomiast farby fosforyzujące świecą TAKŻE PO USTANIU emisji promieniowania UV.

Jak używać farb fosforyzujących?

Nakładanie farb fosforyzujących nie jest trudne i nie różni się znacząco od klasycznych rodzajów farb. W zależności od rodzaju powierzchni czy malowanego przedmiotu wykorzystuje się różne metody. Farbę fosforyzującą można nakładać przy pomocy klasycznego pędzla czy wałka lub pistoletem do natryskiwania.

Najbardziej polecane ze względu na swoją wydajność oraz efekt końcowy, jest malowanie białych powierzchni. Warto przygotować wcześniej grunt przy użyciu specjalnego podkładu. Najlepsze efekty uzyskiwane są przy nałożeniu przynajmniej 3 cienkich warstw produktu. Warto pamiętać również, że farba będzie różnić się natężeniem w zależności od koloru.

Warto wspomnieć, że farb fosforyzujących nie powinno się używać w pomieszczeniach, które niemal przez całą dobę pozostają jasne, czyli tam gdzie nie możliwe jest uzyskanie całkowitej ciemności. Tylko w całkowitej ciemności można w pełni wykorzystać efekt fotoluminescencji. Chcąc używać farb fosforyzujących, trzeba liczyć się z tym, że miejskie oświetlenie oraz lampy uliczne powodują zanieczyszczenie światłem, które mocno zaburza efekt.

Farby fosforyzujące – zastosowanie

Ze względu na swoje wyjątkowe działanie, farby fosforyzujące znalazły zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach. Bardzo często spotyka się je w budownictwie. Miasto nocą oświetlane jest przez wiele źródeł światła, między innymi farby fosforyzujące, które można znaleźć na znakach drogowych, elementach chodnika, fragmentach elewacji, murach czy ornamentach.

A jednak ze względu na dużo mocniejsze i wyrazistsze efekty farby fosforyzujące najczęściej wykorzystuje się w pomieszczeniach. Świetnie sprawdzają się do malowania sufitów czy drobnych elementów w kinach, klubach czy pubach. Znalazły ogromne zastosowanie w reklamie i marketingu – doskonale podkreślają ekspozycje nocne oraz reklamy zewnętrzne, stosowane są również w poligrafii.

Niewątpliwie swoją oryginalnością oraz ekspresyjnością przykuwają uwagę przechodniów, a więc potencjalnych klientów. Dziedziną, która też chętnie przejęła farby fosforyzujące, jest motoryzacja – wykorzystuje się je nie tylko w ozdabianiu tuningowanych samochodowym, ale również w dekoracji czy pokazach.

Jakie farby fosforyzujące wybrać?

Niekiedy zdarza się, że duża dostępność różnych rodzajów farb fosforyzujących wprowadza w zakłopotanie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Jak wybrać dobre farby fosforyzujące?

Czym wyróżniają się wysokiej jakości farby fosforyzujące?

Wysokiej jakości farby fosforyzujące to przede wszystkim trwałość. Wyróżniają się imponującą żywotnością – średnio od 10 do 15 lat. Samo ich świecenie po odpowiednim naświetleniu trwa nawet do 10 godzin, a więc spokojnie wystarcza na całą noc.

Dobre farby fosforyzujące to również mocny i wyrazisty kolor, który w całkowitej ciemności jest intensywny i wyraźnie świeci w mroku. Firma SPLinx ma w swojej ofercie całą gamę farb fosforyzujących, a do każdego zakupionego produktu dokłada dokumentację – Karty Charakterystyk, Karty Techniczne, certyfikaty, które nie tylko są potwierdzeniem najwyższej jakości, ale również zawierają wiele cennych informacji na temat właściwości.

Jakie są dostępne rodzaje farb fosforyzujących?

Dostępna jest cała paleta barw, dzięki czemu efekty są jeszcze ciekawsze wizualnie. Najpopularniejsze są farby fosforyzujące w kolorze zielonym, żółtym, niebieskim, czerwonym, pomarańczowym oraz fioletowym. Produkty można podzielić w zależności od użytkowania na farby fosforyzujące zewnętrzne, wewnętrzne, a także do konkretnych materiałów, na przykład do drewna, metalu czy karoserii.

W sklepach dostępne są produkty do malowania pistoletem, farby na bazie wody, do aplikacji wałkiem lub pędzlem. Najpopularniejsze są farby akrylowe bez rozpuszczalnika. Do zadań specjalnych przeznaczone są farby fosforyzujące z poliuretanu i epoksydowe.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.