Wykorzystanie farb fosforyzujących w oznakowaniu BHP

Farby specjalne mają wiele różnych zastosowań na co dzień. Znakowanie produktów BHP jest bardzo wymagającym zadaniem, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo w placówkach publicznych, zakładach pracy czy na magazynach. Farby muszą być widoczne i łatwe do zlokalizowania w razie niebezpieczeństwa. Dlatego właśnie do znakowania produktów BHP najchętniej wykorzystuje się farby fosforyzujące. Wyróżnia je nie tylko zadowalająca widoczność, ale również łatwość w użyciu i uniwersalność.

Zasada działania farb fosforyzujących

Farby fosforyzujące wyróżniają się szczególnym efektem specjalnym. Ich najważniejszym atutem jest efekt świecenia w ciemności. Nie jest to wcale skomplikowany mechanizm. Za dnia farba fosforyzująca pochłania i gromadzi promieniowanie ultrafioletowe, które następnie jest stopniowo uwalniane po zmroku. W dzień farby fosforyzujące pozostają przeźroczyste, nocą albo po zgaszeniu świateł w pomieszczeniu zaczynają świecić własnym światłem na dowolny kolor, na przykład żółty, zielony, niebieski czy czerwony.

Farby fosforyzujące – najważniejsze zalety

Zaletą farb fosforyzujących jest to, że zawarte w niej pigmenty nie muszą być w żaden sposób dodatkowo doświetlane w trakcie działania efektu (emitowanie promieniowania), jak to ma miejsce choćby w przypadku farb fluorescencyjnych, których efekt uzależniony jest od działania światła UV w czasie rzeczywistym. W przypadku farb fosforyzujących wystarczy jedynie, że pomalowana powierzchnia będzie znajdowała się w ciemnym miejscu, a pojawi się efekt świecenia.

Farby fosforyzujące znalazły wszechstronne zastosowanie w oznaczeniach BHP, ponieważ są bardzo dobrze widoczne w ciemności – od razu rzucają się w oczy i trudno przejść obok nich obojętnie. Co więcej, wyróżniają się również bardzo długim okresem iluminacji i po naświetleniu potrafią emitować światło nawet do 10 godzin, a więc praktycznie przez całą noc.

Kolejnym atutem farb fosforyzujących jest ich uniwersalność. Oprócz klasycznej farby puszce w wersji wodnej, poliuretanowej czy ftalowo-olejowej można zdecydować się również na wersję w sprayu. Dużą zaletą jest przyczepność farb fosforyzujących do niemal wszystkich podłoży. Można je nakładać na powierzchnie drewniane, kamienne, plastik a nawet na beton czy asfalt, dzięki czemu nadają się do znakowania różnego rodzaju obiektów oraz przedmiotów. Co istotne, malowanie powierzchni farbą fosforyzującą nie zajmuje dużo czasu. Można szybko nałożyć ją na przykład podczas robót drogowych, by wskazać zagrożenie lub nanieść nowe oznakowania dotyczące ruchu.

Aplikacja farb fosforyzujących nie tylko jest bardzo łatwa i szybka, ale również efekty są wyjątkowo wytrzymałe. Oznaczenia BHP powinny być widoczne, jest to bardzo ważne, ponieważ przekłada się na bezpieczeństwo. Farby fosforyzujące są odporne na czynniki zewnętrze, na przykład na ścieranie, obciążenia czy zanieczyszczenia, dzięki czemu można stosować je również w skrajnych warunkach – na halach czy magazynach, gdzie dodatkowo panuje ruch pojazdów. Wyróżniają się one także wysoką odpornością na warunki pogodowe. Sprawdzają się zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach, są odporne na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć.

Zastosowanie farb fosforyzujących w znakowaniu produktów BHP

Farby fosforyzujące dzięki swoim właściwościom są niezastąpione jeśli chodzi o znakowanie produktów w BHP. Służą do oznaczania wybranych miejsc lub przedmiotów. Dzięki efektowi świecenia wybrane miejsca stają się widoczne i rzucają się w oczy, mogą więc służyć wskazaniu konkretnych przedmiotów lub miejsc, a także narzuceniu pewnych zasad, które mają służyć szeroko pojętemu bezpieczeństwu.

Farby fosforyzujące na drogach

Często farby fosforyzujące wykorzystywane są do znakowania pojazdów i samochodów. Można je znaleźć także na drogach, w formie znaków poziomych i pionowych. Doskonale sprawdzają się, jako sygnalizacja zastępcza podczas remontów i prac drogowych. Można dzięki nim nanieść nowe oznakowania dla kierowców, a tym samym właściwie pokierować pojazdami, zachować bezpieczeństwo, uniknąć kolizji. Farby fosforyzujące są o tyle wygodnym rozwiązaniem, że wyróżniają się doskonałą przyczepnością, a więc można je szybko i wygodnie nanieść na jezdnię.

Farby fosforyzujące na magazynach i halach

Farby fosforyzujące sprawdzają się także na magazynach i halach. Pozwalają nie tylko oznakować szczególnie niebezpieczne miejsca, ale również wyznaczyć ścieżki ruchu pracowników czy pojazdów mechanicznych. Można dzięki nim oznaczyć przestrzeń do składowania towarów oraz miejsca do ich załadunku lub transportu. Farby fosforyzujące są dobrze widoczne z daleka, a oznaczenia ułatwiają i usprawniają pracę. Umożliwiają one pracodawcy dostosowanie się do obowiązujących przepisów BHP dotyczących oznakowań magazynów i hal sprzedażowych. Poza halami magazynowymi farby fosforyzujące można spotkać także w wielu innych miejscach. Używane są do znakowania choćby parkingów, placów manewrowych czy garaży, co umożliwia kierowanie ruchem.

Farby fosforyzujące w znakowaniu przedmiotów i ścieżek BHP

Farby fosforyzujące sprawdzają się również do znakowania szczególnie istotnych z puntu widzenia BHP przedmiotów. Oznacza się nimi na przykład urządzenia gaśnicze i przeciwpożarowe, które powinny być łatwe do odnalezienia w sytuacji zagrożenia. Używane są również dla oznaczenia miejsc składowania i przechowywania takich przedmiotów. Farby fosforyzujące pełnią również bardzo ważną rolę w wytyczaniu ścieżek ewakuacyjnych. Można nimi pomalować nie tylko oznaczenia, ale dokładnie wskazać całą długość drogi ewakuacyjnej, dzięki czemu będzie ona widoczna nawet w trudnych warunkach, na przykład awarii prądu.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.