Wykorzystanie farb i lakierów specjalnych do produkcji kasków i hełmów strażackich, motocyklowych i budowlanych

Farby i lakiery specjalne pełnią wiele ważnych funkcji w różnych dziedzinach. Umożliwiają między innymi dbałość o BHP, czyli o bezpieczeństwo i higienę pracy. Farby specjalne bardzo często nie tylko znacznie ułatwiają codzienne czynności, ale również sprawiają, że wykonywana praca staje się bezpieczniejsza, co jest niezwykle ważne. Używane są do oznaczania oraz zabezpieczania kasków i hełmów, które są podstawą bezpieczeństwa na placach budowy czy ulicach. Jakich farb i lakierów specjalnych używa się do produkcji kasków?

Jakie powinny być farby specjalne do malowania kasków i hełmów?

W wielu branżach kaski są obowiązkowym elementem wyposażenia pracowników. Farby specjalne używane są przede wszystkim do produkcji hełmów strażackich, które mają nie tylko gwarantować bezpieczeństwo, ale być również widoczne z daleka. Podobnie jest w przypadku kasków stosowanych na budowie. Tutaj ważny jest również kolor farby specjalnej, który ma dodatkowe znaczenie. Jednak kaski stosowane są także przez motocyklistów nie tylko, by chronić ich przed ewentualnym wypadkiem i obrażeniami, ale również jako ważny element stylizacji, który pozwala wyróżnić się na drodze i podkreślić swój indywidualny temperament. Dlatego ważne są efekty wizualne kasku, a dzięki farbom można uzyskać oryginalny kolor i wygląd.

Farby specjalne powinny być nie tylko wytrzymałe i sprawdzać się podczas pracy w trudnych warunkach. Bardzo istotne jest, żeby hełm czy kask był również przewiewny i lekki, tak by nie przeszkadzał pracownikom podczas codziennych obowiązków. Wysokiej jakości farby specjalne są wytrzymałe na zarysowania i odporne na zniszczenia. Ponadto w wielu przypadkach nie bez znaczenia jest wygląd i efekty, jakie można otrzymać przy użyciu danego typu farb czy lakierów.

Produkcja kasków i hełmów – najchętniej wybierane farby specjalne

Wachlarz farb stosowanych do produkcji kasków i hełmów jest bardzo szeroki. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim farby fluorescencyjne, fosforyzujące i odblaskowe, stosowane dla widoczności w miejscu pracy. Z kolei dla uzyskania niepowtarzalnego wyglądu najczęściej można spotkać się z wykorzystaniem farb termochromowych i przeznaczonych do kalkomanii.

Jedną z ciekawszych form zastosowania farb specjalnych jest nanoszenie ich metodą sitodrukową do kalkomanii na mokro. Dzięki takiej technologii można stworzyć niesamowity design kasków i hełmów. Farby specjalne przeznaczone do kalkomanii na mokro umożliwiają nanoszenie bardzo szczegółowych grafik, które byłyby zbyt trudne do namalowania bezpośrednio na powierzchni hełmu. Najchętniej wykorzystywane są do zdobienia kasków motocyklowych, szczególnie przy skomplikowanych designach i wzorach na zamówienie.

Farby fluorescencyjne – jaskrawe, widoczne kolory

Największą zaletą farb fluorescencyjnych są ich jaskrawe, doskonale widoczne z daleka kolory. Działanie barwników polega na pochłanianiu światła ultrafioletowego, a następnie zamienianiu go na światło widzialne, co sprawia, że promieniowanie UV staje się w pewnym sensie widoczne dla ludzkiego oka.

Dzięki farbom fluorescencyjnym kaski są widoczne zarówno za dnia, jak i nocą (pod warunkiem poddania ich działaniu światła UV, np. z wykorzystaniem lamp „blacklight”). Kolor kasku również jest istotny, ponieważ wiele regulacji wewnątrzzakładowych przypisuje poszczególnym kolorom inne znaczenie. Farby fluorescencyjne mogą mieć również swoje zastosowanie do produkcji hełmów strażackich. Podczas pracy w terenie i trudnych warunkach, dobra widoczność jest bardzo ważna, dlatego jaskrawe kolory sprawdzają się doskonale.

Farby fluorescencyjne coraz częściej są ciekawym dodatkiem do kasków motocyklowych. Nie tylko zwiększają widoczność na drodze, ale również nadają wyjątkowego, oryginalnego wyglądu akcesoriom.

Farby fosforyzujące – bezpieczeństwo po zmroku

Farby fosforyzujące za dnia wychwytują, a następnie gromadzą promieniowanie, by następnie w nocy powoli je uwalniać. Pozwala to uzyskać efekt świecenia w ciemności, co jest szczególnie przydatne do produkcji hełmów. Dzięki farbom specjalnym powierzchnia kasku staje się widoczna po zmroku. Producenci wykorzystują efekt nie tylko w celu poprawy bezpieczeństwa pracowników przy niewielkim oświetleniu, ale również, by dodatkowo urozmaicić designy na kaskach motocyklowych.

Farby termochromowe dla wyjątkowych efektów wizualnych

Producenci kasków w poszukiwaniu oryginalnych pomysłów coraz chętniej sięgają po nieszablonowe rozwiązania. Jednym z nich są na przykład farby termochromowe. Barwniki odbarwiają się lub całkowicie zmieniają kolor pod wpływem różnic temperatury. Najczęściej stosowane są do malowania kasków motocyklowych. Dzięki temu mogą one nie tylko wchodzić w interakcję z otoczeniem, ale również z człowiekiem – na przykład ciepłem i dotykiem ludzkiego ciała.

Farby odblaskowe, czyli dużo lepsza widoczność

Farby specjalne odblaskowe są używane przy produkcji niemal wszystkich rodzajów kasków. Ich powierzchnia odbija skierowane na nie światło pojazdów, co jest dodatkowym atutem szczególnie na drodze oraz w miejscach słabo oświetlonych. Hełm pokryty farbą odblaskową jest doskonale widoczny nawet w trudnych warunkach i dużej odległości.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.