Wykorzystanie farb i lakierów specjalnych w produkcji gier planszowych, kart do gry i łamigłówek

Mimo że w obecnych czasach dostępne są przeróżne formy rozrywki, również te, które niesie ze sobą technologia, tradycyjne gry wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Retro podejście do spędzania czasu nieustannie zachwyca wiele osób. Dzieje się tak, ponieważ planszówki są obecnie niezwykle ciekawe i rozbudowane. Jest to możliwe między innymi dzięki… farbom i lakierom specjalnym! Jakie rodzaje farb wykorzystuje się do projektowania gier planszowych, kart i łamigłówek?

Farby specjalne w produkcji gier planszowych – dlaczego są takie ważne?

Nie od dzisiaj wiadomo, że farby specjalne pełnią bardzo istotną rolę w wielu dziedzinach. Ma to miejsce również w branży gier planszowych i innych łamigłówek. W końcu najlepsza gra, poza wartością merytoryczną, przedstawia również walory estetyczne. Wszystko to, ma znaczenie w jej odbiorze i dzięki temu użytkownik może w pełni czerpać przyjemność z rozgrywki.

Farby specjalne w olbrzymim stopniu przekładają się na jakość gry planszowej, jako produktu. Dlatego bardzo ważna oprócz efektów specjalnych jest ich wytrzymałość, która w efekcie przekłada się na czysto praktyczne korzystanie z planszówek. Gry wskutek użytkowania i upływu czasu stopniowo się niszczą, a dobrej jakości farby skutecznie ten proces spowalniają. Są odporne na ścieranie, a często również na promieniowanie UV (kolor nie blaknie z czasem) czy wodę.

Farby specjalne w grach planszowych to nie tylko wygląd

Farby specjalne w grach planszowych zdecydowanie poprawiają walory estetyczne poszczególnych akcesoriów. To dzięki nim plansze, pionki czy karty prezentują się dobrze i są bardziej atrakcyjne dla gracza. Jednak w tym przypadku wygląd to nie wszystko. Oprócz niego farby specjalne spełniają jeszcze wiele innych zadań.

Producenci gier planszowych i karcianych czy łamigłówek chętnie korzystają z wyjątkowych właściwości farb specjalnych. Często urozmaicają one rozgrywkę, dostarczając graczom dodatkowych bodźców. Wyróżniają się ciekawym kolorem, błyszczą się, świecą w ciemności czy zmieniają barwę pod wpływem temperatury lub światła, pozwalają również graczowi wchodzić w interakcję, na przykład poprzez dotyk. Pozwala to przenieść rozrywkę płynącą z gier planszowych na inny wymiar.

Najchętniej wybierane rodzaje farb specjalnych

Na rynku można znaleźć wiele różnych typów produktów. Najchętniej wybierane są przede wszystkim rozwiązania, które wpływają bezpośrednio na walory wizualne, czyli między innymi farby metaliczne, fluorescencyjne i fosforyzujące. Ponadto zdarza się, że producenci i projektanci sięgają po farby fotochromowe lub termochromowe. Dużą popularnością cieszą się również lakiery zapachowe.

Dobra gra planszowa to estetyczna gra planszowa – farby metaliczne i fluorescencyjne

W celu nadania wyjątkowego wyglądu grze producenci sięgają na przykład po farby metaliczne. Wyróżniają się one nie tylko wyjątkową połyskującą powierzchnią, ale również ciekawą fakturą. Z kolei farby fluorescencyjne pochłaniają, a następnie odbijają promieniowanie UV. Pozwala to uzyskać zdecydowanie żywsze, wyrazistsze kolory. Skutecznie potęgują one kreatywność gier i kart, a także zachęcają uczestników do wzięcia w nich udziału.

Farby i lakiery fosforyzujące – rozrywka, która świeci w ciemności

Dobre gry planszowe wykraczają poza typowe schematy. Jednym z najciekawszych rozwiązań są łamigłówki, które świecą w ciemności. Jest to możliwe dzięki farbom  fosforyzującym. Za dnia przechwytują one promieniowanie, by następnie oddawać je w ciemności, co pozwala uzyskać efekt świecenia. Można w ten sposób otrzymać ciekawe, niepowtarzalne efekty, które nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również nadają rozgrywce wyjątkowego klimatu.

Farby zmieniające kolor pod wpływem czynników zewnętrznych

Producenci i projektanci gier planszowych szukając kreatywnych rozwiązań sięgają po farby termochromowe. Zmieniają one swoje właściwości pod wpływem temperatury. Powłoka może reagować na dotyk i zmieniać kolor, ujawniając na przykład ukrytą informację. Daje to wiele możliwości kreatywnego zastosowania w grach planszowych.

Edukacyjne gry sensoryczne dla najmłodszych – farby zapachowe w roli głównej

Łamigłówki i gry planszowe dla najmłodszych to nie tylko rozrywka, ale również nauka i rozwój. Dlatego projektanci starają się oddziaływać na różne bodźce dziecka. W grach sensorycznych wykorzystuje się szczególnie farby i lakiery zapachowe. Pozwalają one najmłodszym lepiej poznać świat i własne zmysły. Bodziec zapachowy farb specjalnych jest dla dziecka nowy i bardzo atrakcyjny.

Edukacyjne gry sensoryczne dla najmłodszych – farby zapachowe w roli głównej

Łamigłówki i gry planszowe dla najmłodszych to nie tylko rozrywka, ale również nauka i rozwój. Dlatego projektanci starają się oddziaływać na różne bodźce dziecka. W grach sensorycznych wykorzystuje się szczególnie farby i lakiery zapachowe. Pozwalają one najmłodszym lepiej poznać świat i własne zmysły. Bodziec zapachowy farb specjalnych jest dla dziecka nowy i bardzo atrakcyjny.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.