Farba odblaskowa. Rodzaje i zastosowania

Farba odblaskowa zwiększa bezpieczeństwo na drogach, parkingach, halach produkcyjnych i magazynowych. Nie dziwi więc, że znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Czym są farby odblaskowe? W jaki sposób działają i jakie jest ich zastosowanie? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Farba odblaskowa odbijająca światło

Czym są farby odblaskowe? To specjalny rodzaj produktu, który zawiera składniki odblaskowe (mikrokulki). Dzięki nim farby mają zdolności refleksyjnego odbijania skierowanego na nie światła. Jest to szczególnie ważne w ciemności lub przy słabej widoczności, gdy chcemy wyeksponować istotny element infrastruktury. Zastosowanie farby odbijającej światło zwiększa zatem poziom bezpieczeństwa na drodze oraz w innych miejscach.

Farba do znakowania często wykorzystywana jest w trudnych warunkach, dlatego wyróżniają ją doskonałe parametry techniczne. Jest odporna na warunki atmosferyczne (nie niszczy się pod wpływem wilgoci, mrozu czy dużego nasłonecznienia) oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku farb odblaskowych drogowych, które nieustannie narażone są na wiele niesprzyjających czynników. Ważne jest także, aby składniki odblaskowe w farbach działały nie tylko pod wpływem światła naturalnego, ale również sztucznego. Powinna wyróżniać je też trwałość, wydajność i bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

Aplikacja farb odblaskowych

Aplikacja farby odblaskowej do metalu i innych powierzchni powinna być zrealizowana zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że zostanie wykonana prawidłowo, a otrzymany efekt utrzyma się przez naprawdę długi czas. W przypadku farby odblaskowej od SPLinx produkt najlepiej prezentuje się z białą farbą podkładową. Może być jednak używany także z innymi kolorami.

W farbach odblaskowych od SPLinx pigment zatopiony jest w farbie lub lakierze, który stanowi przezroczystą bazę. Dzięki temu nie musi być aplikowany natryskowo. Wystarczy nałożyć farbę odblaskową na wybraną powierzchnię i cieszyć się uzyskanym rezultatem. To jednak nie nie jedyne odblaskowe produkty dostępne w naszej ofercie. Oferujemy także same mikrokulki w wielu różnych wielkościach, które są dostarczane w formie sypkiej. Produkt należy zaaplikować na mokrą warstwę farby, wtłoczyć pod ciśnieniem lub posypać nimi powierzchnię.

Farba odblaskowa drogowa i inne produkty

Farby odblaskowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, w których poprawa widoczności elementów jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa. Szczególnie ważne są jednak w budownictwie czy w przemyśle.

W transporcie drogowym odblaskowe farby budowlane stosuje się do malowania linii i znaków drogowych, co zwiększa ich widoczność dla kierowców i pieszych. Jest to szczególnie ważne w warunkach słabej widoczności lub w ciemności. Farba drogowa biała odblaskowa jest również stosowane do malowania elementów wyposażenia drogowego, takich jak barierki, słupy, znaki informacyjne i ostrzegawcze.

W przemyśle farby odblaskowe do metalu i innych nawierzchni stosuje się do malowania elementów związanych z bezpieczeństwem, takich jak kurtyny bezpieczeństwa, ubrania robocze, kaski czy odblaski. Pozwala to na zwiększenie widoczność pracowników i zapobiega wypadkom w miejscu pracy.

Farby odblaskowe czy luminescencyjne – co wybrać?

Podsumowując, farby odblaskowe to specjalny rodzaj farb, który zwiększa widoczność w warunkach słabej widoczności lub w ciemności. Są one niezbędne w przypadku malowania linii drogowych, znaków drogowych, elementów związanych z bezpieczeństwem w przemyśle oraz wielu innych detali. To jednak nie jedyne produkty, dzięki którym można uzyskać ciekawy efekt wizualny. Jako producent farb oferujemy także farby, które pod wpływem czynnika wzbudzającego zaczynają emitować światło. Do farb luminescencyjnych zaliczamy:

  • farby fluorescencyjne – zawierają pigmenty fluorescencyjne, dzięki którym są zdolne do absorbowania światła ultrafioletowego (UV) i emitowania go w postaci światła widzialnego,
  • farby fosforescencyjne –  emitują światło widzialne po naświetleniu ultrafioletem lub zwykłym światłem.
  • farby elektroluminescencyjne – emitują światło poprzez przepływ prądu przez powłokę farby.

Każdy z wymienionych produktów ma nieco inny sposób działania, który warunkuje jego zastosowanie. Dlatego przed wyborem farby, która ma gwarantować bezpieczeństwo w budownictwie czy przemyśle, warto zastanowić się, który wariant będzie odpowiedni. Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytanie i doradzą czy lepsza będzie farba odblaskowa, fluorescencyjna, fosforescencyjna czy elektroluminescencyjna.

Z chęcią doradzimy jaką farbę lub lakier specjalny wybrać do Twojego projektu!

Produkty „szyte na miarę” to nasza specjalność.